Fotbal

Fanoušci Reds jsou nevinní. Při finále Ligy mistrů selhala organizace i komunikace

Fanoušci Reds jsou nevinní.  Při finále Ligy mistrů selhala organizace i komunikace
Fanoušci Liverpoolu s platnými vstupenky | Zdroj: Profimedia.cz

Fanoušci Liverpoolu za to nemohou. Šéf senátního výboru pro kulturu, vzdělávání a komunikaci Laurent Lafon přednesl ve francouzském senátu vyšetřovací zprávu, která se zabývala nepokoji při finále letošního ročníku Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem. Ty podle něj nezpůsobilo chování anglických fanoušků, jak původně uvedla francouzská vláda. K incidentu došlo kvůli nedostatkům v organizaci a komunikaci.

Při květnovém finále Ligy mistrů se děly věci. A to nejen na hřišti. Ještě před výkopem došlo k několika problémům a utkání odstartovalo o více než půl hodiny později, než mělo. Důvodem byly nepokoje mezi fanoušky, kteří se nemohli dostat na stadion. Řada z nich si totiž zakoupila falešné lístky a zablokovala turnikety. 

Někteří se dokonce pokoušeli dostat do ochozů i jinak než oficiální cestou a v okolí Stade de France vypukl chaos. Policisté se snažili situaci uklidnit, použili ale vcelku drastické metody, například slzný plyn.

Z toho, že ke skandálu došlo, byli původně obviněni především fanoušci anglického celku, kteří do Paříže dorazili. Oznámili to členové francouzské vlády, již se situací zabývali. 

Teď se však do všeho vložil šéf senátního výboru pro kulturu, vzdělávání a komunikaci Laurent Lafon. Ten totiž v senátu odprezentoval detaily vyšetřovací zprávy, z níž vyplývá, že důvody selhání byly zcela jiné – špatná organizace i komunikace. 

"Je nespravedlivé chtít, aby příznivci liverpoolského týmu nesli odpovědnost za nepokoje, ke kterým došlo. Organizace utkání měla velké nedostatky. Krizové scénáře byly nedostatečně zpracované a neprokázaly potřebnou flexibilitu. Ani komunikace nebyla dostatečná. Selhala i doprava pro fanoušky," uvedl Lafon výčet problémů podle listu The Guardian.

Související obsah

O řádné prošetření požádaly i oba kluby. UEFA proto z pozice hlavního pořadatele vytvořila speciální nezávislou komisi, která rovněž prošetřuje veškeré okolnosti.

Takhle to vypadalo na Stade de France před finále Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Realem Madrid:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události