Další sporty

Vyhrávat a zároveň se bavit. Krpálek zahajuje nový olympijský cyklus

Lukáš Krpálek - český judista
Lukáš Krpálek - český judista | Zdroj: Profimedia

Lukáš Krpálek v neděli nastoupí k soutěžnímu utkání poprvé od olympijského triumfu v Tokiu. Krátce po zahájení kvalifikace na letní hry v Paříži zvolil start na světové Grand Prix v Záhřebu. "Kdyby byla medaile nebo kdybych vyhrál, bylo by to samozřejmě super, ale já se do toho chci hlavně zase pomalu dostat," hlásí dvojnásobný olympijský šampion z chorvatské metropole.

Nepral jste se v soutěži mimořádně dlouho. Jaký to bude návrat na tatami?
Sám jsem zvědavý na to, jak to bude probíhat. Na jednu stranu se strašně těším, ale na druhou stranu vím, že to nebude jednoduché, protože každý na mě bude stoprocentně připravený a každý mě bude chtít porazit. A vzhledem k mému zdravotnímu stavu to není optimální, necítím se úplně fit.

Co vás trápí?
Dlouhodobě mám problémy s lokty a teď mě ještě pobolívá kotník. Ale chuť po zápasech a po vítězstvích je veliká, takže doufám, že to všechno zvládnu a nebude mě to limitovat.

Přípravu jste měl optimální?
Myslím, že jsem absolvoval dobrou přípravu, jak silovou, tak i judistickou. A tak už chci sám jít do závodů, chci se jít prát.

Související obsah

Proč jste jako první start v novém olympijském cyklu zvolili právě Záhřeb?

Záhřeb jsme zvolili proto, že už je bodovaný do olympijském žebříčku. Předtím jsem startovat ještě nechtěl, protože jsem věděl, že mě v dalším období čeká spousta startů a nebudou to úplně dva lehké roky. Do kvalifikace se už počítaly předchozí turnaje v Mongolsku a v Maďarsku, ale ty vlezly do programu později a já jsem měl už zamluvenou takovou sportovnější dovolenou, na které jsem se směrem k Záhřebu připravoval.

Jak to vypadalo?
Tam už jsem se snažil předchozí silovou a judistickou přípravu přetavovat do rychlosti. Zaměřili jsme se hlavně na krátké, intenzivní tréninky. Kromě toho jsme absolvovali několik tréninkových kempů. Jeden z nich byl v Poreči, kde jsem se potkal s hodně lidmi ze světové špičky. Tam to vypadalo docela slibně, pralo se mi dobře. Já doufám, že se to všechno povedlo a že se v ten závodní den budu zase cítit tak, jak jsem se vždycky cítil.

Je pro vás v Záhřebu prioritou vyhrát, nebo se hlavně dobře rozeprat se světovou špičkou?
Pro mě bude důležité podat výkon, se kterým budu spokojený. Kdyby byla medaile nebo kdybych vyhrál, bylo by to samozřejmě super, ale já se do toho chci hlavně zase pomalu dostat. Vím, že to bude hodně těžké, náročné po takové pauze. Nemůžu od sebe zase tolik očekávat. Musíme brát v potaz, že přichází i spousta nových, mladých judistů, kteří už začali vyhrávat Grand Prix i Grand Slamy, a s těmi se musí počítat. A pro mě je důležité, abych si osahal co nejvíc zápasů s těmito neznámými kluky. Teď to beru především jako rozeprání a přípravu na klíčové turnaje, což budou na podzim mistrovství světa a Masters.

Související obsah

Může se stát, že kvůli delší absenci budete i nervózní?
Nervozitu se budu snažit hodit za hlavu. Chci udělat maximum proto, abych sbíral body do olympijské kvalifikace a abych se dostal na další olympiádu, ale už se tím nechci nijak stresovat a vyvíjet na sebe zbytečně velký tlak. Vím, že ta chuť ostatních mě porazit bude obrovská, a já do toho chci jít s tím, aby mě to opravdu bavilo.

Česká stopa na Grand Prix v Záhřebu:

SOBOTA 16. července
-73 kg: Daniel Pochop
-81 kg: Jan Svoboda

NEDĚLE 17. července
-90 kg: David Klammert
+100 kg: Lukáš Krpálek
+78 kg: Markéta Paulusová

Lukáš Krpálek a Jiří Prskavec moderovali sportovní zprávy na televizi Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události