Další sporty

Vzpoura strojů v šachu: Robot zlomil sedmiletému chlapci prst

Vzpoura strojů v šachu: Robot zlomil sedmiletému chlapci prst
Robotická ruka hrající šachy | Zdroj: Profimedia

Poslední šachový turnaj v Moskvě přinesl zábavu v podobě robotické paže s umělou inteligencí, se kterou si návštěvníci mohli zahrát krátkou partii. Vývojáři ovšem zapomněli na dětskou pojistku. Paže přimáčkla malému šachistovi prst a následně ho úplně zlomila. Rodiče chtějí vznést obvinění.

Zahájení hry. Tah za tahem, přemýšlení, a zejména velká zábava. Najednou je ale sedmiletý chlapec v nesnázích, protože mu prst drtí robotická paže. Lidé okolo mu naštěstí rychle pomohli ze sevření ven, nakonec však skončil se zlomeninou.

Organizátoři se brání tvrzením, že se mladý šachista pokoušel táhnout v době hry protivníka. Na takovou situaci není podle jejich slov umělá inteligence připravená. Hlava šachového turnaje ale poukázala na zajímavý fakt. Robota si pouze pronajala od svých operátorů, kteří ve svých protokolech tento bezpečnostní aspekt zřejmě přehlédli.

"Chlapec udělal tah, ale robot potřeboval čas, aby mohl zareagovat," vysvětloval šéf moskevské šachové federace Sergej Lazarev. "On ale bohužel spěchal a robot ho chytil," doplnil.

Související obsah

​"Tento stroj je na světě už asi 15 let a nikdy se nic podobného nestalo. Je to absolutně ojedinělý případ," zavzpomínal náměstek ředitele federace Sergej Smagin. I přesto mají rodiče podle posledních informací rt.com vážně uvažovat o podání žaloby.

Tento robotický pes, který byl na návštěvě i ve Snídani s Novou, je mnohem poslušnější:

TN.cz Michal Krobot
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události