Hokej

Další skandál v kanadském hokeji? V juniorce mělo dojít ke znásilnění

Další skandál v kanadském hokeji? V juniorce mělo dojít ke znásilnění
Hokejisté Kanady (ilustrační foto) | Zdroj: IIHF

S šokujícím prohlášením přišel v pátek kanadský hokej. V roce 2003 mělo dojít mezi členy juniorského národního týmu k sexuálnímu napadení. Vypovídají o tom svědectví novináře Ricka Westheada, který hokejovému svazu doručil dostatek informací, aby se celým problémem začal zabývat.

"Pan Westhead informoval Hockey Canada, že mluvil s mnoho svědky, kteří mu poskytli explicitní popis napadení. Podrobnosti v e-mailu pana Westheada byly hluboce znepokojivé a asociace Hockey Canada okamžitě kontaktovala oblastní policii v Halifaxu, který byl spolupořadatelem mistrovství světa juniorů IIHF v roce 2003," informuje svaz v oficiálním prohlášení. Zároveň požádal Westheada, který pracuje pro zámořské médium TSN/CTV National News, aby okamžitě mluvil s policií a povzbudil své zdroje, aby tak učinily rovněž.

"Hockey Canada se zavázala ukončit kulturu mlčení v hokeji. Proto veřejně vyzýváme každého, kdo o tomto incidentu ví, aby se přihlásil na policii. Jsme transparentní v tom, jak jsme se o tomto údajném napadení dozvěděli a jaké kroky podnikáme k jeho řešení," stojí dále v prohlášení. 

Kanadský hokejový svaz měl náznaky, že se na tomto juniorském šampionátu stalo něco špatného, ale bez potřebných podrobností. Ty získal až díky Westheadově svědectví. Poté okamžitě vyzval policii, aby zahájila vyšetřování této znepokojivé situace. V prohlášení dala také možnost vyjádřit se úplně každému, kdo má jakoukoli zkušenost se sexuálním násilím, které by bylo nějak spjato s kanadským hokejem. 

Související obsah

Kanada na tomto turnaji prohrála ve finále s Ruskem 2:3. Zatím není veřejně známé, jakých členů týmů se obvinění týká a kdo byl obětí. Mezi hráči, kteří byli tehdy členy reprezentace, patří například Marc-Andre Fleury, Pierre-Marc Bouchard nebo Marco Colaicovo. 

Nejedná se o první sexuální skandál spojený s kanadskou hokejovou reprezentací. Mladá žena tvrdila, že byla před čtyřmi lety obětí sexuálního napadení osmičky hokejistů působících v Canadian Hockey League, z nichž někteří získali zlato na juniorském mistrovství světa. I o tomto případu informoval Rick Westhead. Žaloba byla nakonec vůči hráčům i hokejové federaci stažena. 

Trapas hokejistů Colorada! Za čtvrt hodiny zničili Stanley Cup:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události