Další sporty

Francie se sklonila před fair play českého talentu. Procházka mě inspiruje, říká

Francie se sklonila před fair play českého talentu. Procházka mě inspiruje, říká
Vojtěch Beneš může trénovat i v obleku Zdroj: se svolením Barbory Benešové

Když se řekne český samuraj, snad většině se vybaví UFC šampion Jiří Procházka. V Mělníku ale vyrůstá další bojovník hoden tohoto jména. Teprve patnáctiletý Vojtěch Beneš si získal uznání ve finále mistrovství Francie v japonském umění chanbara, když přiznal inkasovaný úder a vzdal se tak titulu grandmaster. "Z fair play mám větší radost, než kdybych vyhrál," říká čestný bojovník.

Co je chanbara?

Student víceletého gymnázia se osm let věnuje bezkontaktní formě taekwonda. V korejském bojovém sportu zvítězil v národní lize i na poli mezinárodních závodů. Dokonce se umístil na jedenáctém místě v otevřeném mistrovství Evropy, které kvůli koronavirové pandemii probíhalo on-line. Před třemi lety začal v mělnickém klubu trénovat i v České republice nový sport – chanbara [čanbara].

"Chanbara je japonský bojový sport, který vychází z japonského šermu. Proti sobě vždy stojí dva bojovníci, většinou se stejnou zbraní. Používají se vzduchem měkčené krátké meče, kopí, dýky a podobně. Každý závodník je na turnaji zařazen do kategorie podle věku a vybere asi pět zbraní, se kterými bude bojovat. Možnosti jsou dlouhý meč, krátký meč, meč a štít, dva meče, kopí nebo tyč. Jediné pravidlo je, že musíte zasáhnout soupeře kamkoli na povrchu těla. A pak se soutěží i v technické části s imaginárním soupeřem," vysvětlil Vojta. Bleskové duely se rozhodují mnohdy za pár sekund.

"V taekwondu dělám jen technické sestavy. Tady si vyzkouším i boj samotný, je to akční a zároveň bezpeč...," nedokončil Vojta větu o tom, co ho ke sportu zlákalo, když do rozhovoru vstoupila jeho maminka: "Vypadá to bezpečně, když se řekne meč měkčený vzduchem. Ale mohu vám říct, že se z tréninků a závodů vrací docela zrychtovaný. Meče dělají fakt velká jelita. Úplně bezbolestné to není." Nicméně i tak by paní Benešová chanbaru doporučila rodičům, jejichž děti chtějí začít s bojovými sporty jako box, ale chtějí předejít úderům do hlavy.

Vojtěch Beneš při souboji v japonské chanbaře Zdroj: se svolením Barbory Benešové

Fair play je víc než vítězství

​Vojta Beneš se po titulu mistra České republiky na začátku července zúčastnil otevřeného mistrovství Francie. V kategorii 14 až 15 let získal stříbro v boji s mečem a štítem a zlato v boji s krátkým mečem. První místo ho nominovalo do souboje kategorie grandmaster junior, kde se střetávají vítězové jednotlivých disciplín. A ve finále si Vojta Beneš i přes ztrátu získal obdiv všech přítomných. 

"Se soupeřem jsme se zasáhli přibližně stejně. Já jsem cítil, že mě zasáhl dříve, ale z úhlu, kde to rozhodčí nemohli vidět. Rozhodli, že to byl bod pro mě. Soupeř se ale přihlásil, že mě trefil první. Rozhodčí pak šli za mnou a já jim řekl, že to byl bod pro něj a měl by vyhrát," popsal Vojta těsný souboj. "Zamyslel jsem se a řekl jsem si, že je to jenom sport a i já z toho budu mít radost, když řeknu pravdu a budu hrát férově," doplnil ještě.  

Stupně vítězů na mistrovství Francie, na první místě Vojtěch Beneš Zdroj: se svolením Barbory Benešové

​​Právě fair play a kodex cti je nedílná součást všech bojových sportů a umění. "Já bych skoro řekl, že je to důležitější než samotný fyzický trénink. Ten životní styl a čest. K tomu nás hodně vede i náš trenér a v našem týmu to tak funguje – snažíme se bojovat dobře, ale spravedlivě,míní mladík z Mělníku. 

Petr Limprecht byl gestem svého svěřence potěšen. Navíc nebyl sám, kdo ctil fair play. "Vojta z naší výpravy nebyl jediný, kdo se přiznal. Stalo se to dvakrát a oba ty případy Francouzi brali ne jako normu, ale jako gesto fair play. Trenéři i závodníci nám děkovali. A i rozhodčí děkovali, že naši bojovníci bojovali v duchu fair play," popsal trenér.

Vojta s trenérem Petrem Limprechtem ve Francii Zdroj: se svolením Barbory Benešové

​Muž, který Vojtu vede po celou dobu jeho sportovní kariéry, ale ještě doplnil: "Pro mě je to gesto normálnosti, tohle by mělo být normální a je škoda, že se nad tím musíme pozastavit, protože se to přestává normálním stávat. Na jednu stranu je potěšení, že svěřence vedeme snad ke správné morálce i přístupu k životu. Na druhou stranu je mi líto, že to není normou. Co se týče Vojty, tak mě to ani nepřekvapilo. On je poctivý a ač je mladý, tak dokáže přetavit touhu po vítězství ke spravedlnosti."

Související obsah

Být jako Procházka

O cti často mluví i zastánce samurajského kodexu bushido Jiří Procházka. Patnáctiletý Vojta Beneš UFC šampiona z Hostěradic sleduje, je jeho fanouškem, a dokonce se jím nechal inspirovat. "Například jsem se díky němu dozvěděl o knize Pěti kruhů od samuraje Mijamota Musašiho. Je to super kniha a změnila můj přístup k boji. Také mě motivuje Procházkův tvrdý trénink a to, jak tím žije. To bych chtěl také," prozradil Vojta.  

A co stále populárnější MMA? Smíšená bojová umění se sice Vojtovi libí, ale do jeho tréninku zatím nepatří. Teď se soustředí na úspěchy v taekwondu a chanbaře. V té by si chtěl splnit sen a zazávodit si v Japonsku. "Tam to vypadá úplně jinak než u nás. To by byl pro mě takový vrchol," říká Beneš. A vysoké ambice má nadějný student i mimo sport. Po maturitě by chtěl nastoupit na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy.

Vojta cvičil taekwondo i na dovolené u moře. Přímo na pláži se sestrami předvedl povedenou sestavu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události