Další sporty

První Čech přeplaval jezero Loch Ness. O kousek mu unikl světový rekord

První Čech přeplaval jezero Loch Ness. O kousek mu unikl světový rekord
Rostislav Vítek na závodech v Praze Zdroj: Profimedia

Rostislav Vítek je vůbec prvním Čechem, který přeplaval legendární skotské jezero Loch Ness. Svým pokusem cílil na světový rekord, ale s časem 10 hodin a 23 minut na něj nestačil. Nejlepší čas historie je devět hodin a šest minut.

Vítek už dvakrát přeplaval kanál La Manche, ale nyní se vypravil na skotské jezero a na trasu dlouhou 36 kilometrů. Žádný jiný Čech to doteď nedokázal. Nicméně hlavním cílem nebylo jezero přeplavat, ale zdolat ho v nejrychlejším čase historie. To mu nakonec o půl hodiny nevyšlo.

Český plavec to nakonec zvládl v čase 10 hodin a 23 minut a rekord nepokořil. "Nevadí, jsem první Čech, to stačí," řekl ve videu na svém facebookovém profilu. Jenže ani podmínky nebyly ideální. V průběhu plavby ho trápil silný točící vítr, dešťové přeháňky, chladná voda a zdravotní komplikace s rameny.

Související obsah

​"Bylo to náročné. Voda má pouze 12 stupňů Celsia a je černá jako inkoust," okomentoval podmínky šestatřicetiletý brněnský plavec. Vítek už měl s jezerem Loch Ness zkušenosti z minulosti, konkrétně z roku 2017, kdy absolvoval jako člen štafety dva hodinové úseky.

Vítek je držitelem nejlepšího českého času přes kanál La Manche, který v roce 2009 pokořil za 7 hodin a 16 minut. V roce 2008 startoval také na olympijských hrách v Pekingu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události