Fotbal

Ostuda, nejtemnější den Fenerbahce, zní reakce z celého světa na oslavu Putina

Ostuda, nejtemnější den Fenerbahce, zní reakce z celého světa na oslavu Putina
Fanoušci Fenerbahce Istanbul | Zdroj: Ali Atmaca / Anadolu Agency / Profimedia

Fotbaloví fanoušci tureckého Fenerbahce Istanbul vyvolávali během zápasu druhého předkola Ligy mistrů jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Toto chování vyvolalo napříč fotbalovou i nefotbalovou veřejností velmi ostré reakce. Za své krajany se stydí také známý turecký glosátor ze sociálních sítí Can Okar, který nechápe, že se k tomu klub dosud nijak nepostavil. Nechuť vyjádřila i největší světová média.

Jen těžko pochopitelné provokace se dopustili turečtí fanoušci během zápasu proti Dynamu Kyjev. Jako reakci na obdržený gól vyvolávali jméno Vladimira Putina. Proti tomu se na sociálních sítích postavila spousta lidí včetně tureckého glosátora Cana Okara, kterého na twitteru sleduje více než 40 tisíc lidí a zabývá se především politickými a ekonomickými tématy. "Fanoušci Fenerbahce uráželi naše lidi a naši zemi tím, že skandovali jméno Putina. Klub stále nevydal omluvu, a dokonce to nijak nekomentoval. Cítím se špatně, všichni teď s odporem sledují události, které se staly. Je to nejtemnější den v historii Fenerbahce," vyjádřil se k situaci bezprostředně po zápase. 

K celé situaci se Okar vrátil i druhý den, když byl šokován, že klub stále nevydal žádné stanovisko. "Je neuvěřitelné, že Fenerbahce toto odporné skandování neodsoudilo. Neučinil tak ani prezident klubu Kali Koc. Tímto zbabělým mlčením se klub i dobré jméno rodiny majitele vláčí bahnem," napsal na sociální sítě. "Z pohledu klubu a vedení stačilo, aby odsoudili menšinu a slíbili potrestání viníků. Místo toho ticho vyvolává pocit, že zmíněné chorály jsou oficiální klubovou politikou," nechápe Okar. 

Svůj názor na dění Istanbulu vyjádřil i italský fotbalový komentátor Nico Cantor, který moderuje pořad The Golazo! Show "Absolutně nechutné. Navzdory 'provokativnímu' činu hráče Dynama je reakce fanoušků Fenerbahce stále naprosto nevhodná a upřímně řečeno laciná," vrátil se ke gólu Dynama Kyjev, který vstřelil Vitalij Bujalskyj, jenž při oslavě předváděl orla, který je ve znaku konkurenčního Besiktase Istanbul. 

Podobně se k celé situaci postavila i významná zahraniční média. "Nechutné!", "Nemocní fanoušci Fanerbahce!", "Ostudné!", "Fenerbahce ztratilo oba zápasy i lidskost.", "Ostudná noc v Istanbulu," zní palcové titulky na nejčtenějších zahraničních webech. 

Znechucení nad chováním tureckých fanoušků vyjádřil po zápase i trenér Dynama Kyjev Mircea Lucescu, který po utkání ani nepřišel na tiskovou konferenci, ale pak krátce promluvil s tureckými novináři. "Zápas se vydařil, ale nepočítám do toho fanoušky. Nečekal jsem takové chorály. Byly politováníhodné," řekl Lucescu. 

Nyní je otázka, jestli se celou událostí bude zabývat UEFA. V krajním případě může hrozit i zavření stadionu, jako tomu bývá v případech rasistického chování. 

Související obsah

​Jaký je zdravotní stav Vladimira Putina?

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události