Fotbal

Spartě chybí lídr ve středu zálohy, Karabec se musí zvednout, říká Straka

Spartě chybí lídr ve středu zálohy, Karabec se musí zvednout, říká Straka
František Straka Zdroj: Profimedia

Fotbalisté Sparty zahájili novou sezonu nejhorším možným způsobem. Vypadli hned v úvodním předkole Evropské konferenční ligy a v prvním kole Fortuna ligy nestačili na domácím hřišti na Liberec. Podle experta Nova Sport Františka Straky chybí Spartě především lídr ve středu zálohy, což by mohl vyřešit návrat Ladislava Krejčího mladšího. V exkluzivním rozhovoru pro TN.cz se rozpovídal o aktuální situaci v letenském klubu.

"Je to docela tristní situace. Cílem byla Evropa, která se bohužel nepovedla. Nepodařil se ani vstup do soutěže. Je to velké zklamání," říká František Straka po velmi nepovedeném vstupu Sparty do sezony. "Jestliže ve dvou zápasech neporazíte Viking Stavanger, tak v Evropě nemáte co dělat. To by se rozhodně nemělo stát. Sparta by navíc měla hrát Evropskou ligu nebo Ligu mistrů, jak jsme to znali za nás," dodává zkušený trenér, který si nejprestižnější klubovou soutěž na světě v letenském klubu vyzkoušel jako hráč i jako trenér. 

"Když jsem slyšel rozhovory hráčů před sezonou, všichni slibovali jednu věc – že budou hrát celoplošně v tempu za použití pressingu a repressingu, ale to je strašně málo vidět. To mě dost zaráží. Co vám to je platné proti týmům, které jsou zalezlé. A když na to nemáte prostory. Musí přijít nějaký plán B. Sparta má tlak, ale že by se dostávala do nějakých tutovek, to ne. Byly tam závary, to je sice hezké, ale tutovky nejsou," všímá si čtyřnásobný vítěz československé ligy. "Nechci říct, že to je deka, protože je to začátek sezony, ale tyhle tři zápasy jednoznačně ukázaly, které problémy Sparta má. Spartě chybí vůdce. Chybí jí hráči, kteří komunikují na hřišti, mají srdce a chtějí se bít," dodal. 

Související obsah

​Oproti odvetě v Norsku udělal Priske pouze jednu změnu v sestavě – místo Wiesnera nastoupil Mejdr. Ani to příliš nepomohlo. A navíc klíčoví hráči jako Pešek a Haraslín nenaplňují očekávání. "Když nemáte křídelní hráče, tak je tam Honza Kuchta úplně k ničemu. Druhá otázka je, proč nehraje Tomáš Čvančara a nezkusí se diamant v rozestavení 4–4–2. Zápasy s Vikingem ukázaly, že když soupeř proti Spartě postaví autobus, zaleze k šestnáctce a bude čekat na chyby, tak to bude takhle dopadat," říká Straka.

"Připadá mi, že trenér ještě pořád hledá optimální složení mančaftu, první jedenáctku. On sám si to představoval asi úplně jinak, ale hráči, kteří by měli být oporami, nejsou. Absolutorium si zaslouží asi jen Jarda Zelený, který splňuje očekávání, s nimiž ho Sparta kupovala," vyzdvihl Straka hráče, který vstřelil jediný gól proti Vikingu a ve druhém poločase s Libercem zaujal výkonem ve středu zálohy. 

Právě ve středu zálohy je ale podle Straky největší problém Sparty. "Na hřišti musí být někdo, kdo do toho bouchne. Musí přijít impuls, který by nastartoval všechno kolem sebe. Moc doufám v to, že se to změní s návratem Krejčího. On je dravec, jenž ten impuls může Spartě dát. Momentálně nevidím ve středu zálohy žádného hráče, který by to měl táhnout," hodnotí rodák z Českých Budějovic, jenž má na svém kontě 35 reprezentačních startů.

Související obsah

​Roli klíčového hráče zatím nenaplňuje Adam Karabec, který měl na pozici desítky nahradit Bořka Dočkala. "Adam dostává šance a měl by je čapnout za pačesy. Pokud bude předvádět takové výkony, může se dostat do podobné situace jako v loňské sezoně, kdy nehrál. Je otázka, jestli post podhrotového hráče, který hraje, mu vyhovuje, nebo jestli by neměl radši nastupovat ze strany. Tam hrával a velice se mi líbil. Dobře si rozuměl s Adamem Hložkem, který tu bohužel už není," říká Straka. 

Problém má Sparta podle Straky také na brankářském postu. "Nepochopil jsem jednu věc. Proč se Sparta tak náhle zbavila Nity. Ze všech brankářů byl absolutně nejlepší. Netvrdím, že jsou to špatní gólmani, ale brankář by vždycky základní stavební kámen Sparty společně se stopery, středním záložníkem a útočníkem. To byla osa, na které se stavělo. Gólmani dávají jistotu i dopředu, protože když máte v bráně borce, který je suverénní je si jistý, tak i vám se dobře hraje. Tohle momentálně ve Spartě nemají. Proto se ptám, co se s Nitou stalo," zakončil zkušený trenér. 

Sparta oznámila jméno nového kapitána. Ten je ale nyní na marodce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události