Další sporty

Vyvíjíme na sebe tlak, hlásí Satoranský před domácím ME. Pak minul popelnici

V zámořské NBA prorazil jako žádný jiný Čech, ale nedávno se rozhodl pro návrat do Evropy. Basketbalista Tomáš Satoranský podepsal do roku 2026 smlouvu v Barceloně, ale ještě před nadcházející sezonou jej čeká jiná a neméně důležitá mise. S národním týmem se bude v září rvát na mistrovství Evropy a jedním z pořadatelských měst bude i Praha.

Český výběr v úterý startuje přípravu na mistrovství v Mariánských Lázních. První ostrý zápas pak tým kolem Satoranského čeká 2. září proti Polsku. "Formu budeme ladit v přípravných utkáních, ale výhodou tohoto týmu je, že jsme dlouho spolu. Většinou se dokážeme naladit během prvního týdne. Spíš uvidíme, jak na tom budeme po společném měsíci, jestli tam nebude nějaká ponorka," smál se Satoranský, který byl hostem Snídaně s Novou.

Národnímu mužstvu se v posledních letech daří, příkladem je šesté místo na mistrovství světa v roce 2019 a účast na olympijských hrách v Tokiu. "Od světového šampionátu zažíváme dobrá basketbalová léta. Po 37 letech jsme byli na mistrovství světa, po 41 letech na olympiádě, což jsou úžasné výsledky. Doufáme, že se na této vlně budeme dál vézt. Čeká nás ale jeden z nejnáročnějších turnajů. Když hrajete doma, je tlak trochu větší," připustil český rozehrávač.

Související obsah

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga dokonce po očku pošilhávají po cenném kovu. "Nerad bych hlásal, že vyhrajeme medaile, ale zároveň by na nás měl být nějaký tlak. I my jej na sebe vyvíjíme, protože chceme uspět před domácími diváky. Cílem je postup ze skupiny. A pak už je těžké predikovat, co se stane," uvedl Satoranský.

Právě 30letý rodák z Prahy by měl být hlavním tahounem týmu, vždyť ještě nedávno působil ve slavné NBA, odkud po šesti letech zamířil zpět do Evropy. "Na této soutěži je zajímavé, že nikdy nemůžete mít moc velké představy, co se stane v budoucnu. Sám jsem se o tom přesvědčil. Jsem rád, že odcházím po pozitivnějším angažmá ve Washingtonu, kam jsem se vrátil na poslední měsíc a půl. Nechtěl bych končit s tím, že jsem poslední sezonu skoro nehrál. Naopak jsem měl i nějaké nabídky pokračovat," poodhalil.

I přesto, že v zámoří končit nemusel, hrát zpět na starém kontinentu jej lákalo víc. "NBA je mnohem atletičtější než evropský basketbal. Je tam i hodně individuální přístup – kolik kdo dá bodů a jakou show předvede fanouškům. Evropský basket přece jen víc vyznává týmové pojetí. To je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl vrátit," vysvětlil Satoranský.

Související obsah

Na závěr ještě ukazoval své basketbalové dovednosti v praxi. Zatímco koš ve studiu trefil bez problému, v dalším úkolu už tak úspěšný nebyl. Satoranský zkoušel z terasy budovy TV Nova trefit otevřenou popelnici na parkovišti, leč všechny tři jeho pokusy skončily mimo. "No tak vidíte, do popelnice to moc netrénuju," chechtal se.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události