Další sporty

Rusové poslali americkou basketbalistku do vězení. Biden vyzval k propuštění

Americká basketbalistka Brittney Grinerová je nejspíše velkou obětí špatných politických vztahů mezi Ruskem a USA. Hráčka nejkvalitnější ženské soutěže v zámoří byla odsouzena na devět let ve vězení, přitom do Ruska měla přijet jen s náplní do elektronické cigarety s hašišovým olejem.

Americká basketbalistka byla v Rusku zadržena jen pár dní před vypuknutím války na Ukrajině. Svůj trest slyšela až nyní, ruský soud rozhodl jasně v neprospěch Grinerové, jež byla odsouzena na dlouhých 9,5 let. Do délky trestu se počítá čas od zatčení. Znamená to, že propuštěna bude přesně za devět let. 

Grinerová byla zatčena kvůli tomu, že u ní byla nalezena marihuana a obviněna byla z pašování drog. U olympijské vítězky byly nalezeny náplně do elektronické cigarety s hašišovým olejem. Americká vedoucí úřadu v Moskvě Elizabeth Roodová rozsudek označila za justiční omyl.

Související obsah

Maximálním trestem bylo deset let, což požadovala i prokuratura. Nakonec byla Grinerová "ušetřena" o půl roku. Rozsudek oplakala. "Byla to chyba. A doufám, že vaše rozhodnutí pro mne nebude znamenat konec života," nechala se slyšet basketbalová hvězda, pro níž sportovní kariéra nejspíše skončila. 

Hned po rozsudku se vyjádřil americký prezident Joe Biden, jenž vyzval k okamžitému propuštění. "Dnešní odsouzení americké občanky Brittney Grinerové je jen dalším připomenutím toho, co svět už ví. Rusko Brittney zadržuje neprávem. Je to nepřijatelné a vyzývám Rusko k jejímu okamžitému propuštění," řekl muž z Bílého domu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události