Hokej

Spoluhráči jsou rádi, že nehrají proti mně, culí se Gudas. S Tkachukem si už psal

Český hokejový tvrďák Radko Gudas v aktuálních dnech trénuje v rodném Berouně s kladenskými Rytíři, kde se připravuje na nový ročník NHL. Pro web TN.cz popsal odchod Ondřeje Paláta z Tampy Bay, jak se v posledních letech změnila jeho hra, nebo jak se mu líbí na Floridě, kde bude mít nového spoluhráče, na kterého se už těší.

Vy jste působil v Tampě Bay, kde nyní skončil Ondřej Palát. Co říkáte na to, že se jim do kádru nevešel?

Nevím, proč se tak rozhodli. Byl to hráč, který je v play-off táhl, podle mě to byl letos jeden z nejlepších hráčů ve vyřazovací části. Je těžké vidět takového hráče odcházet, nicméně oni si potřebovali podržet centry a beky. V platovém stropu už neměli místo, tak si vybrali levnější hráče. V New Jersey bude platnějším hráčem. Je to mladý tým nabitý talenty, který potřebuje hráče se zkušenostmi. Jsem rád, že bude pokračovat a že podepsal krásnou smlouvu. 

Jak moc letos bolelo vyřazení s Tampou Bay podruhé v řadě? 

Bolelo to. Tampa hrála skvělý systém, který na nás fungoval a my jsme se z toho nedokázali otřepat. Vasilevskij nás ve dvou ze čtyř zápasů k ničemu nepustil a hráli přímo defenzivní styl. My jsme si na nich vylámali zuby tím, že jsme nezměnili styl, který nám po dobu celého ročníku fungoval. Je to těžké vypadnout s jedním soupeřem dva roky po sobě, ale letos je dáme (smích).

Býval jste často suspendován a říkalo se, že někdy hrajete až za hranou, ale nyní patříte do hlavního týmu, jste disciplinovanější. Co se změnilo?

Dávám si na to více pozor, anebo mě disciplinárka začala mít více ráda (smích). Philadelphia byla o něco více tvrdší město, takže se očekával i takový hokej. Poučil jsem se ze svých chyb a snažím se nebýt v hledáčku té disciplinárky. Myslím si, že jsem v posledních letech ukázal, že umím hrát jinak než ve Flyers. Pořád se snažím zlepšovat svoji hru, hokej se vyvíjí. I já se musím vyvíjet.

Takto se Gudas prosadil letos proti Torontu:

Nedostával jste někdy tresty jen kvůli tomu, že se jmenujete Radko Gudas? 

To úplně nevím, je to možné. S hlavním člověkem na disciplinárce jsem se v kariéře dvakrát popral (George Parros, pozn. redakce), takže asi nejsem jeho oblíbený hráč. Mám ale takovou historii, je žebříček trestů, jak často se opakují a jak často jdou po sobě. Všechno to tak nějak zapadalo. Myslím si, že si kluci užívají, že hrají se mnou v týmu, ne proti mně. Snažím se mému týmu pomoci nejlépe, jak umím. Aby spoluhráči věděli, že mají v kádru hráče jako jsem já, aby se cítili dobře. Doufám, že kluky baví, jak hraju. Většinou když se povede někoho sestřelit, tak si to na střídačce užívají. 

Berete Floridu jako druhý domov. Poznávají vás tam lidé?

Děti tam chodí do školy, ale já se doma cítím pořád v Česku. Bydlení v Americe je super, ale máme tady rodinu. Na Floridě moc nepoznávají, ale když chodíme na stejná místa, tak začínají poznávat, a to hlavně díky tomu, že jsme se za poslední dva roky dostali na vrchol ligy. Lidé začali více chodit, je po městě více billboardů. Není to ale jako tady v Kauflandu. 

Související obsah

Vy jste letos hráli jeden z nejlepších hokejů, ale publikum stále nebylo vyprodané...

Naše vedení dělá pro rozvoj hokeje maximum, ale Florida nemá moc stadionů a není to úplně hokejová destinace. Je to ale na dobré cestě. Když jsem začínal hrát v NHL, tak jsem debutoval proti Floridě. Diváků tehdy uprostřed sezony byla tak třetina než nyní na začátku. Nemůžu říct, že máme prázdno, na druhou stranu máme jednu z největších hal vůbec. Je to těžké zaplnit, ale na konci sezony už chodil plný dům.

V létě vám odešel kapitán a nejproduktivnější hráč organizace Jonathan Huberdeau. Jak vám bude chybět? 

Určitě bude chybět, byl jeden z nejdéle sloužících a je nejproduktivnější hráč historie Floridy. Byl na Floridě doma a věděl, jak to kde funguje. V kabině bude chybět, ale myslím si, že jsme získali skvělého hráče za něj (Matthew Tkachuk, pozn. redakce). Může si s Barkovem herně rozumět ještě více než Huberdeau. Nikdo asi nečekal, že taková změna proběhne. Generální manažer ale nejspíše chtěl udělat velkou změnu, takže jdeme pracovat s novým klukem. 

Související obsah

Matthew Tkachuk je všude, je to tvrďák. Ten se vám asi bude zamlouvat...

Je to také rebel, těším se na něj. Už jsme si dokonce párkrát psali, takže konverzace proběhla a jak říkám, fakt se na něho těším. Viděl nás hrát a jak nás to baví, možná je to nakažlivé. Hodně kluků teď chce k nám dolů na Floridu. 

Po necelých čtrnácti dnech minulého ročníku vás přezval nový trenér Andrew Brunette. Jak bylo těžké si na to zvyknout?

Nebylo to vůbec optimální, bylo v to takový zvláštní čas. Andrew to vzal za pačesy a nenechal nás o tom přemýšlet a polemizovat. Najeli jsme plán play-off a šli jsem si za ním. Andrew je skvělý trenér a byl na správném místě, mrzí mě, že odešel. Asi ale potřeboval nové prostředí. Pod ním se mi hrálo dobře, věřil mi a já zase věřil jemu. Byl to jeden z mých nejoblíbenějších trenérů, pod kterým jsem hrál.

Nyní vás povede Paul Maurice. Co od něj očekáváte. Už jste spolu komunikovali? 

Už jsme spolu telefonovali. Hned po podpisu obvolával hráče, párkrát jsme spolu mluvili o rodině i o hokeji. Dává nám vědět, co chce a má jasný cíl. Když jsme spolu mluvili, tak říkal, že mě chtěl do týmu už dříve. Tak jsem rád, že to nevyšlo a že nejsem nyní ve Winnipegu, ale na Floridě. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události