Češi slibně rozehraný duel s Finy k výhře nedotáhli. Padli v nájezdech

Joni Jurmo natlačil na mantinel Jana Myšáka Zdroj: Profimedia

Čeští juniorští hokejisté mají na světovém šampionátu v Edmontonu za sebou druhý zápas. V něm se utkali s favorizovaným Finskem, se kterým vedli 2:0, ale severský soupeř dokázal skóre otočit. Češi dokázali srovnat krok a dotáhnout zápas do nájezdů. Nakonec ale prohráli 3:4 a bod navíc tak putuje k Finům.

První velkou šanci v zápase Čechů s Finskem měli hokejisté Suomi. Lambert z pravé strany ale trefil pouze horní tyč. V sedmé minutě se tak dostali do vedení Češi. Jaroslav Chmelař získal v útočném pásmu kotouč a z hodně těžkého úhlu dokázal propálit gólmana Meriläinena.

Češi v 11. minutě zvýšili na 2:0, když byl na brankovišti nejdůraznější Ryšavý, jenže gól nakonec nebyl uznán. A tak se výběr Radima Rulíka mohl radovat až o minutu později. Myšák vyhrál buly na Jiřího Kulicha a ten ranou z první zvýšil české vedení.

Ještě v první třetině mohlo Finsko snížit. Svozil udělal obrovskou hrubku v rozehrávce, kterou se snažil využít Räty, jenže jeho blafák Bednář vychytal. Přesto ke snížení došlo. V přesilové hře napřáhl z pravého kruhu Roby Järventie, jenž se trefil Bednářovi přesně na teploměr.

​Finsko mohlo vyrovnat 18 sekund před koncem první periody. Koivunen pálil z bezprostřední blízkosti, ale český gólman byl na místě. Srovnání tak přišlo v prostřední dvacetiminutovce. Kasper Puutio nahodil kotouč z pravé strany a Bednář ho nedokázal zachytit.

Zpátky do vedení mohl poslat český výběr Szturc, jenže zblízka nedokázal Meriläinena prostřelit. V poslední části měl první velkou šanci Špaček, který se dostal do mezikruží, jenže nezamířil přesně. A tak přišel finský trest a otočení skóre. Aatu Räty byl ve správný čas na správném místě a z dobré pozice, těsně po konci českého oslabení, propálil Bednáře.

​Jenže Čechům se podařilo vyrovnat. První útok předvedl pěknou akci, na jejímž konci se dostal ke střele zpoza branky Jan Myšák. Ten nakonec se štěstím prostřelil Meriläinena, který si levou nohou srazil puk do branky. Šedesát minut hry tak nerozhodlo a šlo se do prodloužení.

Tam měli výraznější šance Finové, ale nakonec se neprosadil ani jeden z týmů a o vítězi tak musel rozhodnout samostatné nájezdy. Lépe začal skandinávský celek. Ve druhé sérii se mezi betony trefil Roby Järventie. Ve čtvrté sérii srovnal povedenou střelou Jan Myšák, ale o bodu navíc pro Finsko rozhodl nádhernou kličkou Kasper Simontaival. Češi tak prohráli 3:4 po samostatných nájezdech. Třetí utkání ve skupině čeká český výběr o půlnoci ze soboty na neděli s domácí Kanadou.

Finsko – Česko 4:3 náj. (1:2, 1:0, 1:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 17. Järventie (Heimosalmi, Kapanen), 24. Puutio (Simontaival, Jurmo), 51. Räty (Hirvonen, Niemelä), rozh. náj. Simontaival – 7. Chmelař, 12. Kulich (Myšák), 53. Myšák (Gut, Kulich).

Sestava Česka:  Bednář – Jiříček, Ticháček, Špaček, Svozil, Čech, Hamara, Němec – Myšák, Gut, Kulich – Chmelař, Szturc, Ivan – Ryšavý, Menšík, Kos – Urban, Šapovaliv, Měchura – Hauser.