Federální derby na MSJ mělo spád. Češi v dramatu zdolali Slovensko

Radost české dvacítky Zdroj: Profimedia.cz

Čeští hokejisté zvládli úvodní duel na světovém šampionátu hráčů do dvaceti let, kde ve federálním derby porazili v devítigólovém dramatu Slovensko. Celek Radima Rulíka svého soupeře výrazně přetlačil, ale o výsledek se nakonec bál do posledních chvilek. V úplném závěru rozhodl Gabriel Szturc.

Čeští hokejisté do utkání naskočili naprosto strašidelně. Již ve čtvrté minutě ujel Servác Petrovský, který se natlačil před obránce a střelou nad lapačku brankáře Bednáře poslal Slovensko do jednogólového trháku. Ještě lépe bylo pro naše východní sousedy o necelé tři minuty později, kdy Matěj Kašlík skóroval z levého kruhu.

Od tohoto momentu ale hráli pouze svěřenci trenéra Rulíka. Snížit mohl Jiří Kulich, který ukradl puk obraně, ale před brankou mířil jen těsně nad břevno. V posledních sekundách první třetiny zakončoval do odkryté branky Szturc, ale trefil jen tyčku.

Pak už to ale začalo padat. Ve 22. minutě našel volného Martina Ryšavého před brankou pohotový Menšík, první jmenovaný zakončoval do prázdné branky. Následně národní tým hrál v oslabení, ve kterém ujel obránce Jiříček. Zblízka ale fenomenálního Latkóczyho nepřekonal.

​Elitní lajna ve druhé polovině dotlačila kotouč do branky a bylo vyrovnáno, branka byla nakonec připsána Kulichovi, ale touš do branky navezl hlavně Myšák. Ještě před koncem prostřední dvacetiminutovky Češi vedli, Matyáš Šapovaliv poslal vyražený kotouč do branky slovenského brankáře.

Třetí část začala lehce opatrně, ale nakonec se Češi dočkali klíčové čtvrté trefy. Aktivní Jan Myšák unikl do pásma a z levého kruhu prostřelil Latkóczyho do vzdálenější šibenice. V ten moment byla střelecká převaha naprosto enormní, česká dvacítka vedla v poměru 40:16.

V závěru se čeští mladíci nechali vyhecovat a po dvou zbytečných zákrocích šli do tří, dvojnásobnou výhodu velmi brzy využil krásnou střelou do šibenice Rayen Petrovický a bylo tak zaděláno na drama. Vzápětí po vyhození kotouče hráli Češi opět ve třech, krátká výhoda ale skončila ujetím Davida Jiříčka, ale ten ani podruhé nevstřelil branku.

Čehož pak národním tým mohl litovat, Slovensko totiž využilo další nedisciplinovanost a bylo to 4:4. Puk do branky dotlačil druhým gólem v utkání Kašlík. Češi se ale nevzdali a brzy opět vedli. Gabriel Szturc se dostal po pravé straně až před branku, kde konečně přehodil kotouč přes brankáře Slovenska. Nyní Češi závěrečnou snahu přečkali, a tak vyhráli 5:4.

Mistrovství světa juniorů:

Česko – Slovensko 5:4 (0:2, 3:0, 1:2)
Branky: 23. Ryšavý (Menšík), 34. Kulich (Myšák), 38. Šapovaliv (Urban, Měchura), 48. Myšák, 59. Szturc (Špaček) – 4. Petrovský (Nemec), 6. Kašlík (Myklucha, Petrovický), 54. Petrovický (Dvorský), 57. Kašlík (Petrovský)