Fotbal

Příprava rozhodčích na MS ve fotbale finišuje, poprvé budou pískat i ženy

Za pár měsíců startuje mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Kromě národních týmů se připravují také rozhodčí ze všech koutů planety, a to pod vedením Pierluigiho Colliny. České sudí mezinárodní turnaj mít sice nebude, ale poprvé si zapískají také ženy.

Seminář před MS čítal 36 rozhodčích, 69 asistentů a 24 videorozhodčích. Přesně tolik arbitrů z celého světa se tohoto školení zúčastnilo.

Sudí podstupovali každý den speciální testy, a to jak v teoretických, tak i v praktických situacích na hřišti. Společné školení před obrovskou akcí v Kataru by mělo pomoci v řešení záludnějších situací, které by mohly na trávníku nastat. "Tvrdě pracujeme na tom, abychom se připravili na každou situaci. Nic by nás na mistrovství nemělo překvapit. Jak u videa, tak i na hřišti," uvedl nominovaný rozhodčí a účastník semináře Juan Soto.

Poprvé v historii Mezinárodní fotbalové federace FIFA byly na závěrečný turnaj mistrovství světa mužů nominovány také ženské rozhodčí. Jedná se o trojici Frappartová (Francie), Mukunsangaová (Rwanda) a Jamašitová (Japonsko). Další tři asistentky potom budou na čárách. "Proces zařazování žen započal před několika lety nasazováním ženských rozhodčích do mládežnických a mužských soutěží FIFA. Výsledky jsou důkazem, že rozhoduje kvalita, a ne pohlaví," prohlásil bývalý italský sudí a šéf komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina.

Související obsah

​Turnaj bude opět bez rozhodčích z České republiky. Žádný z Čechů nebyl nominován. Posledním sudím, který se podíval na mužskou mezinárodní akci, tak stále zůstává Pavel Královec z Eura 2016.

TN.cz, Michal Krobot
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události