Duely o slávu i miliony začínají. Plzeň jde v Karabachu do boje o Ligu mistrů

Západočeské Viktorii schází poslední dva kroky k postupu do nejprestižnějších evropských pohárů v Evropě. Již první krok mohou udělat svěřenci Michala Bílka ve středu, Plzeň hraje na půdě ázerbájdžánského Karabachu. Utkání můžete sledovat na stanici Nova Sport 3.

Cesta Viktorie Plzeň

Tým Michala Bílka byl nasazen jako český mistr do druhého předkola Ligy mistrů. Hned v úvodním dvojzápase jeli Viktoriáni do Finska, kde uhráli vítězství 2:1 s místním HJK. V odvetě to pak byla jednoznačná záležitost, Plzeň nasázela severskému soupeři "bůra" a postoupila do třetího předkola.

Tam čekal nevyzpytatelný Šeriff Tiraspol, který ovšem po posledním ročníku výrazně oslabil. Úvodní duel se hrál v Kišiněvě, kde Viktoria sice prohrávala, ale následně utkání otočila a přivezla si do odvety výhru 2:1. Stejným výsledkem skončila i odveta ve Štruncových sadech.

​Cesta Karabachu a vzájemná historie

Karabach šel do boje již v prvním předkole, kde se potkal s polským mistrem z Poznaně. V prvním duelu sice padl 0:1, odvetu ale ovládl ázerbájdžánský tým v poměru 5:1 a postoupil do druhého kola. Tam Karabach zdolal švýcarský Curych až v prodloužení druhého duelu, doma vyhrál 3:2, v odvetě urval konečnou remízu 2:2.

Poslední a papírově nejtěžší překážkou byl zápas s maďarským Ferencvárosem, se kterým Karabach doma uhrál pouze remízu 1:1. Venku ale zapnul do vyšších obrátek a v Budapešti dal první tři branky, a nakonec zvítězil celkem jasně 3:1.

V předkole Ligy mistrů se oba týmy utkaly již v roce 2016, tehdy ani jeden duel neskončil vítězstvím ani jednoho celku, ale to nakonec nemuselo vadit západočeskému týmu. Po domácí remíze 0:0 uhrál totiž v odvetě výsledek 1:1, což stačilo na postup. Před šesti lety ještě platilo pravidlo o vstřelené brance venku.

Tehdy se za Viktorii jako jediný prosadil Michael Krmenčík, který poslal Plzeň do další fáze gólem v 85. minutě. Viktoria ale v play-off poté nestačila na bulharský Ludogorec a zahrála si jen Evropskou ligu. Dvojzápas si pamatují Lukáš Hejda, Jan Kopic a Radim Řezník.