Fotbal

Pokračuje fotbalová kauza s dezinfekcí. Obviněno bylo šest lidí

Pokračuje fotbalová kauza s dezinfekcí. Obviněno bylo šest lidí
FAČR Zdroj: TV Nova

Fotbalová kauza s dezinfekcí pokračuje. Policie ve středu obvinila z podvodu a legalizace výnosu trestné činnosti šest fyzických a čtyři právnické osoby. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tresty odnětí svobody od 2 do 8 let. Trestní stíhání všech fyzických osob probíhá na svobodě.

Zatím není jasné, jestli mezi obviněnými osobami jsou i lidé z FAČR. "O kauze 'dezinfekce', která byla realizována v létě 2020, tedy ještě za bývalého vedení, měla Fotbalová asociace ČR díky zprávě své Revizní a kontrolní komise (RKK) podrobné informace. V návaznosti na tuto zprávu RKK FAČR následně probíhalo policejní prověřování celé záležitosti, kdy fotbalová asociace poskytovala Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) po celou dobu veškerou součinnost. V současné době tak došlo k obvinění několika fyzických a právnických osob, které se měly na této trestné činnosti podílet. FAČR prozatím nemá dosud k dispozici bližší informace, očekává však, že jí bude v této kauze přiznán statut poškozené osoby," prozradil první místopředseda FAČR Jiří Šidliák.

Akce Dezinfekce měla být jednou z nejrozsáhlejších akcí fotbalového svazu. Tehdy chtěla asociace vydezinfikovat chodby a šatny devadesáti klubů po celé České republice. Zakázku za 10 milionů korun zadala v červnu roku 2020 firmě Tymich.

Jenže kontrolní a revizní komise přišla na to, že částka byla přehnaně napálená a firma Tymich, která měla akci provést, provedla práci jen v necelé polovině klubů. Vyfakturovala ale kompletní práci a FAČR jí proplatila celou sumu.

Související obsah

​Částka, která byla přesně 9 890 000 korun, ale nezůstala na účtu úklidové firmy. Podle webu irozhlas.cz šla suma 4 740 000 korun fitness trenérovi Davidu Hufovi a jeho úklidové firmě 4cleanPrague.

Další část peněz, přesně 4 miliony korun, putovala k malé řemeslnické firmě Proparts Group. Podle irozhlas.cz bylo následně vybráno 1,3 milionu korun v hotovosti a 2 420 000 šlo z řemeslnické firmy do Příbrami. Oficiálně se mělo jednat o platbu za reklamu.

S největší pravděpodobností šlo opravdu o peníze z akce Dezinfekce, jelikož fotbalová asociace později rozhodla o tom, že úklidová firma Tymich má většinu peněz vrátit. Z Příbrami se tak vrátily peníze zpět na účet Proparts Group a od nich následně zpět na FAČR. Tam se nakonec objevily i peníze, které zinkasoval David Huf.

FAČR řešil kauzu i kolem Romana Berbra, kde na konci loňského roku padly první tresty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události