Hokej

Bolí to. Na ledě jsme nechali všechno, mrzelo po prohře útočníka Guta

Bolí to. Na ledě jsme nechali všechno, mrzelo po prohře útočníka Guta
Útočník Michal Gut v zápase proti Švédsku. | Zdroj: Profimedia.cz

V zápase o bronz proti Švédům na MS juniorů byl jediným českým hráčem, který dokázal skórovat. Po závěrečné siréně ale musel se spoluhráči kousat hořkou porážku. Že český národní tým nezískal medaili, mrzelo Michala Guta hned z několika důvodů. Proti Tre Kronor odehrál svůj poslední duel v mládežnické reprezentaci a navíc cenný kov slíbil kamarádovi, nemocnému hokejistovi Pavlu Novákovi. "Bojovali jsme i za něho. Když jsem odjížděl, tak jsem mu řekl, že mu medaili přivezeme. Bohužel jsme neuspěli, ale Pavel nám držel každý zápas palce a určitě je na nás teď hrdý," přiznal dvacetiletý útočník.

Za vítězství v posledním zápase šampionátu se bil jako pověstný český lev. Dokonce se mu podařilo vstřelit gól a srovnat průběžné skóre. Švédové se však trefili ještě dvakrát a nakonec český tým porazili 3:1. Michal Gut proto neskrýval velké zklamání. 

"Na ledě jsme nechali všechno. V kabině nepadlo moc slov, spíš tam byl smutek. Já si pak ale vzal slovo a všem poděkoval. S některými hráči se už možná nikdy neuvidím. Také každý trenér nám k tomu něco řekl. Ale budu se opakovat: Co se stane v kabině, zůstane v kabině, takže bych nechtěl úplně prozrazovat," řekl pro hokej.cz dvacetiletý forvard, který mládežnický reprezentační dres oblékl naposledy. 

A jak sám přiznal, na roky strávené v mládežnických výběrech si krátce po utkání vzpomněl. A to v kabině. "Hodil jsem přes sebe náš nádherný dres a všechno od šestnáctky, co jsem s klukama prožil, se mi promítlo. Musím říct, že to nejhezčí na hokejové kariéře je, když můžete nosit dres nároďáku. Strašně moc lidem přeju, aby si to také vyzkoušeli a aby pro to makali. Protože je to fakt nejvíc," prohlásil hráč Litvínova. 

O to víc mu bylo líto, že na šampionátu neoslavil zisk medaile. Švédové podle něj přitom nebyli o tolik lepší. "Je strašně těžké říct, co proti Švédům rozhodlo. Můžu klidně říct, že měli větší štěstí. Nechci nás omlouvat, to vůbec ne, ale někdy jsou zápasy, kdy na ledě necháte všechno a stejně můžete prohrát. A tohle byl jeden z nich," uvedl. 

Porážka ho štvala ještě z dalšího důvodu. Cenný kov chtěl urvat i pro reprezentačního spoluhráče a kamaráda Pavla Nováka, který nedávno onemocněl rakovinou. "Po zápase s Kanadou jsem psal Pavlovi, jestli nás nemůže nějak podpořit a poslat nějaký vzkaz. On pro to udělal všechno, i když z domova, tak nám vzkaz poslal. A v kabině to poté každého obrovsky nabilo. Když jsem vzkaz viděl já, tak jsem pomalu začal brečet. Každého to nabilo tak, že jsme bojovali i za něho," pověděl, co hnalo hráče za vítězstvím.

Související obsah

A právě proto byl rozmrzelý i z toho, že to nakonec necinklo. "Když jsem odjížděl, tak jsem mu řekl, že mu medaili přivezeme. Že se budu snažit hrát co nejlépe a pak mu ji přivezu. Bohužel jsme neuspěli, ale Pavel nám držel každý zápas palce a určitě je na nás teď hrdý. Nejdůležitější teď je, aby byl hlavně zdravý, hokej jde úplně stranou. Hlavně aby se uzdravil a mohl na ledě válčit tak, jako jsme válčili my," zadoufal Gut.

Jak sám přiznal, z prohry se bude nějakou dobu oklepávat. "Bolí to. Chyběl kousek, ale zároveň to bylo daleko. Pár kluků mistrovství odřeklo – někdo kvůli zranění, někdo si chtěl dát volno. I já jsem o tom přemýšlel, když nám o Vánocích řekli, že bude MS v létě. Říkal jsem si, že třeba nepojedu, vždyť bude léto, zase jako o Vánocích bych nebyl doma. Ale to byl jen takový můj kec. Přitom jsem vždycky věděl, že když dostanu nominaci, tak prostě pojedu. Tím turnajem o Vánocích jsem končit nechtěl. Bohužel se stalo, co se stalo, a skončili jsme na čtvrtém místě. Ale bylo to moje nejlepší léto ze všech," uzavřel.

Takhle se Češi radovali po čtvrtfinálovém postupu přes USA:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události