Schweiner s Perušičem berou na ME stříbro. Švédové jim ve finále nedali šanci

Čeští beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner. | Zdroj: Profimedia.cz

Čeští plážoví volejbalisté nakonec na titul pro mistra Evropy v Mnichově nedosáhli. Švédové David Ahman a Jonatan Hellvig jim ve finále nedali nejmenší šanci, když vyhráli jednoznačně 21:16 a 21:15. I tak jsou ale stříbrné medaile velkým úspěchem.

Na evropském šampionátu v německém Mnichově se úspěšná česká dvojice rozjížděla pomalu, o to větší formu si ale přichystala do závěrečných bojů. Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner v semifinále vyzvali úřadující světové dvojky Michala Bryla a Bartosze Losiaka a dokázali silné soupeře porazit.

V prvním setu se oba páry tahaly o každý balon, od stavu 11:10 se však více dařilo českým reprezentantům. Ti si postupně vypracovali čtyřbodový náskok a po patnáctém získaném bodu, který zařídil parádním blokem Schweiner, donutili soupeře k oddechovému času.

Poláci sice poté snížili na rozdíl tří bodů, česká dvojice už ale dotáhla set do vítězného konce. Vyhrála ho 21:15, když závěrečný bod zaznamenal Perušič, jenž nejprve ubránil útok protivníků v poli a následně sám úspěšně zaútočil.

Druhá sada byla výsledkově o poznání jednodušší, Bryl a Losiak totiž nekladli takový odpor a Češi se brzy dostali do pětibodového trháku. Využili nejen vlastních přesných úderů, ale také nevynucených chyb protivníků. Za stavu 20:10 měli hned deset mečbolů. První z nich ještě nezužitkovali, ten druhý už ale ano a zvítězili vysoko 21:11.

Ve finále se čeští plážoví volejbalisté utkali se švédskou dvojicí Ahman a Hellwig. Po vyrovnaném začátku se seveřané dostali do vedení 6:3 a pohodlný náskok v průběhu první sady ještě navyšovali. Nakonec se favorité utkání radovali z výhry 21:16 a byli tak pouhý jeden set od titulu pro mistry Evropy. Na Schweinera s Perušičem naopak čekala pořádně těžká šichta.

Českým hráčům nevyšel ani začátek druhého setu. Rychle prohrávali 1:5, pak se jim sice podařilo snížit na 3:5, ale následně prohráli další čtyři výměny v řadě a titul mistra Evropy nenávratně mizel v dáli. Tato sada nakonec nabídla ještě jednoznačnější průběh než ta předcházející. Švédská dvojice ji vyhrála 21:15 a slaví po zásluze titul pro mistra Evropy. Schweiner s Perušičem si na krk pověsí stříbro.

Šestkový volejbal přišel na jaře o velkou osobnost, Helena Havelková totiž ukončila kariéru: