Hokej

Slovenská legenda končí na svazu. Nelíbí se jí postoj k hráčům z KHL

Slovenská legenda končí na svazu. Nelíbí se jí postoj k hráčům z KHL
Slovenská hokejová legenda Michal Handzuš Zdroj: Profimedia.cz

Slovenský svaz ledního hokeje (SZĽH) rozhodl v minulých dnech o tom, že hráči z KHL budou nadále povoláváni do reprezentačního kádru. Většinu široké veřejnosti to pobouřilo, a to včetně legendárního hokejisty Michala Handzuše, který je členem výkonného výboru. Mistr světa a držitel Stanley Cupu v úterý rezignoval.

Švédsko, Finsko, Francie a nakonec také Česká republika oznámily, že hráči z ruské soutěže nebudou povoláváni do národního týmu. Je to reakce na vojenskou agresi Ruska na Ukrajině, která byla rozpoutána na konci února. Slovensko ale ve stejných kolejích nešlo. 

Výkonný výbor rozhodl o tom, že hráči z KHL budou na akce reprezentace nadále jezdit. To rozlítilo jednoho z členů. Slovenská ikona Michal Handzuš na svém twitteru oznámil odchod ze svazu.

"V návaznosti na stanovisko SZĽH ze dne 8. 9. 2022 se vzdávám funkce člena Výkonného výboru SZĽH. Většina rozhodla, že hráči hrající v KHL mohou nadále reprezentovat Slovensko na mezinárodních akcích, což respektuji. Je to ovšem v rozporu s mými hodnotami, a proto si za těchto okolností nedovedu představit své další pokračování v jakékoliv funkci," uvedl ve svém prohlášení.

Následně ale borec, který v NHL odehrál nad 1 000 zápasů a v roce 2012 získal Stanley Cup, potvrdil, že ve slovenském hokeji úplně nekončí. Chce se věnovat mládežnickému hokeji, kterému by rád pomohl k návratu na špičku. Handzuš v roce 2002 získal se Slovenskem zlaté medaile na mistrovství světa. 

"Ve slovenském hokeji nekončím, nadále budu pracovat s mládeží na klubové úrovni. Budu se snažit naplňovat vizi rozvoje hráčů 21. století a děti rozvíjet po sportovní, hokejové a osobnostní stránce," dodal rodák z Bánské Bystrice.

Související obsah

​Za své rozhodnutí svaz okamžitě schytal pořádnou kritiku. K ní se připojil i důležitý sponzor reprezentace Orange Slovensko. "Rozhodnutí Slovenského svazu ledního hokeje nás výrazně znepokojilo, o daném kroku jsme navíc nebyli dopředu informováni. Situace na Ukrajině nám není lhostejná. Svaz jsme kontaktovali, vyjádřili své znepokojení a o této situaci budeme dále diskutovat s takovým záměrem, aby toto rozhodnutí přehodnotil," uvedl podle listu SME manažer korporátních vztahů společnosti Orange Tomáš Palovský. 

​​V KHL má Slovensko momentálně i bronzové medailisty z letošní olympiády v Pekingu. Jde o Patrika Rybára, Michala Čajkovského a Michala Krištofa. Kromě nich v Kontinentální hokejové lize budou v příští sezoně působit také Adam Húska, Christián Jaroš, Samuel Buček a Adam Liška. V pondělí vyšlo najevo, že se do Ruska chystá i brankář Hudáček.

Český svaz udělal tečku za účastí hráčů z KHL na konci srpna: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události