Hokej

Lener o kontraktech v NHL: Je čas, aby si hráči polepšili. Pasta až 12 milionů?

Lener o kontraktech v NHL: Je čas, aby si hráči polepšili. Pasta až 12 milionů?
Slavomír Lener ve studiu NHL na Nova Sport Zdroj: Nova Sport

V posledních dvou letech se v NHL zvyšují smlouvy pro hráče, kteří mají za sebou jednu nadstandardní sezonu. Naposledy se tak stalo u Jordana Kyroua ze St. Louis Blues. Hokejový expert stanice Nova Sport Slavomír Lener se na toto téma vyjádřil pro naši redakci. Zmínil také, jaký další kontrakt by mohl dostat David Pastrňák.

Posledním hráčem s vysokým kontraktem v NHL se stal Jordan Kyrou, který v dresu Blues zažil průlomový ročník. Získal 75 bodů, což je jeho nové kariérní maximum. Nově podepsal osmiletou smlouvu na celkově 65 milionů dolarů (přibližně 1,6 miliardy korun). Podobně naloženo dostali nedávno například Tim Stützle. Velký kontrakt podepsal také Tage Thompson, který od sezony 2023/2024 bude po dobu sedmi let brát více než 7 milionů dolarů. Jeho kariérní maximum je 68 bodů.

Smlouvy pro hráče po jedné dobré sezoně se velmi podobají a vzhledem k tomu, že jsou platy veřejné, tak si agenti i samotní hráči říkají o peníze, které má hráč s podobným věkem a bodovým přídělem na jednu sezonu.

Ke zvyšování výplat se vyjádřil pro náš web expert stanice Nova Sport a někdejší asistent trenéra v NHL Slavomír Lener. Ten sice přiznává risk od týmů NHL, ale zároveň argumentuje tím, že si to hráči zaslouží. 

Související obsah

Co říkáte na to, že se smlouvy v NHL zvyšují. A to i u hráčů, kteří měli jen jeden dobrý ročník? 
Určitě to ukazuje to, že se klubům daří, a to i přesto, že za sebou mají covidové sezony. Salary cap se sice lehce zvyšuje, ale hráčské smlouvy přesto přiškrtil. V posledních pěti až sedmi letech týmy ukazují, že jsou bohaté. A nahoru jde zázemí i trenérské platy. Někteří dostali osm až deset milionů, odstartoval to Babcock. Celý management si polepšil a nyní přišla řada na to, aby si polepšovali také hráči. Je potřeba zdůraznit, že takové smlouvy nemají všichni hráči, ale jenom ti nejlepší z týmů. Kluby riskují, když podepíšou čtyři hráče za velké peníze. Pak mají šanci mladí a průměrní hokejisté, kteří hrají za podprůměrnou mzdu (1–1,5 milionu). Je to byznys, mají na to. 

Je to risk? Platový strop není nafukovací…
Platový strop sice není nafukovací, ale stále mají týmy šanci na buyout (vykoupení ze smlouvy), kdy se plat zkrátí na třetinu, ale děje se to jen v nejhorších případech. Myslím si, že devět z deseti hráčů je vyměnitelných. Buď výměnou, nebo že platí polovinu jeho platu. Mají manévrovací prostor a šikovní manažeři zvládají získat také hráče, kteří jsou levní, ale kvalitu mají. Na druhou stranu to je pro hráče motivace. Neznamená, že když hráč podepíše velkou smlouvu na osm let, tak ty peníze těch osm let bude dostávat. Musí to každoročně dokazovat. Hokej je v tomto specifický, je to také o hrdosti hráčů, kteří mají velké kontrakty. Chtějí podle své výplaty podávat patřičné výkony. 

Když vidíte zvyšující se výplaty, jakou smlouvu mohou dostat superhvězdy, jako je třeba Pastrňák nebo MacKinnon?
Když se podíváme na smlouvy pro Kyroua a další hráče, kteří mají kolem sedmi až osmi milionů, tak je jasné, že si David Pastrňák zaslouží roční kontrakt nad 10 milionů. Samozřejmě záleží na tom, do jaké míry bude chtít v Bostonu zůstat a jak bude vypadat tým. Nevíme, jak dlouho bude hrát David Krejčí. Uvidíme, jak na tom bude Bergeron nebo Marchand. Nebude tam třeba chtít za rok až dva zůstat sám. Když ale vidím tyto smlouvy, tak by si zasloužil 10–12 milionů (dolarů) na rok.

Do Bostonu se k Davidu Pastrňákovi vrací David Krejčí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události