Hokej

Ruské hráče z NHL v Česku nechci, říká rázně Hašek. Jedná s ministerstvem

Dva zápasy NHL hrané v Praze mezi San Jose a Nashvillem se nezadržitelně blíží. Je ale možné, že do nich nebudou moci nastoupit ruští hokejisté. Dominik Hašek o tomto problému komunikuje s ministerstvem zahraničních věcí. "Nechci a byl bych velice nerad, aby ruští hráči nastoupili na náš led a dělali tady reklamu ruské politice a ruské agresi," řekl legendární brankář pro televizi Nova. Celkově by se měl zákaz týkat devíti hráčů.

Válka na Ukrajině trvá již skoro sedm měsíců a výrazně zasahuje i do světa sportu. Týká se to pochopitelně i hokeje, kdy hokejové svazy České republiky, Švédska, Finska a Francie zakázaly reprezentovat hráčům, kteří v KHL podepsali smlouvu v době, kdy už na Ukrajině probíhal ozbrojený konflikt. 

S další novinkou přišel na sociálních sítích Dominik Hašek, který se už několik měsíců velmi aktivně vymezuje vůči všemu, co má jakoukoliv spojitost s Ruskem. "Mám radost. Věci se začínají hýbat. Ministerstvo zahraničních věcí mě požádalo o jména ruských hráčů v NHL, kteří by v Praze 7. a 8. října mohli nastoupit. A zároveň o kontakt na vedení NHL. Hodně práce před námi, ale už se věci dávají do pohybu," prozradil bývalý brankář. 

V rozhovoru pro televizi Nova poté celý postup osvětlil. "Nejdřív jsem byl já, kdo kontaktoval Senát, Úřad vlády a ministerstvo zahraničí. Poté si samozřejmě ode mě tyto instituce vyžádaly věci, které jim mohu poskytnout a mohou nám pomoci k tomu, aby ruští hráči tady na ledě 7. a 8. října nemohli dělat reklamu," řekl Hašek. 

A co bude podle Haška dál? "Myslím si, že naše ministerstvo zahraničí bude kontaktovat všechny členy Evropské unie, aby ruským hráčům nebylo vydáno příslušné vízum. Jsme v schengenském prostoru, takže se to dá tímto způsobem obejít. To je jedna cesta. Druhá cesta je kontaktovat přímo vedení NHL s tím, že není v našem zájmu, aby tady ruští hokejisté nastoupili," prozradil. 

Související obsah

​Vedení NHL ale zatím s tímto záměrem nekontaktoval. "S Garym Bettmanem jsem byl v kontaktu asi 14 dní nebo tři neděle po začátku války. Pro ně je ta válka trochu dál. NHL vychází ze zákonů své země, ale tady budou americká mužstva na našem území a musí se chovat podle našich zákonů a podle toho, co jim bude povoleno," říká bývalý brankář.

"Jak se rozhodne vedení NHL, záleží na něm. Ale to není vůbec to nejpodstatnější. Podstatné je, že společně s ministerstvem zahraničí děláme to nejlepší pro bezpečnost našich občanů a našich spojenců. Na jednu stranu dáváme lidské životy a na tu druhou hokej. Já vždycky budu říkat, že ani ta nejkrásnější hra na světě nemůže vyrovnat lidský život," uzavřel. 

Celkově se jedná o devět hráčů, kteří mají aktuálně ve zmíněných dvou klubech podepsanou smlouvu. V San Jose se to týká útočníků Alexe Barabanova, Danila Guščina, Timura Ibragimova, Jevgenije Svečnikova a obránce Artěmije Kňazeva s Nikolajem Knižovem. Na soupiskách Nashvillu najdeme ruské útočníky Jegora Afanasjeva, Jakova Trenina a brankáře Jaroslava Askarova. Dalších osm Rusů je momentálně bez smlouvy. 

Češi, kteří podepsali smlouvu v KHL po započetí ozbrojené invaze na Ukrajině, nebudou moci reprezentovat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události