Hokej

Vedení NHL chce kvalifikaci na Světový pohár. Šanci mají i Slováci. A co Rusko?

Vedení NHL chce kvalifikaci na Světový pohár. Šanci mají i Slováci. A co Rusko?
David Pastrňák v dresu české reprezentace Zdroj: Profimedia

Vedení hokejové NHL zvažuje možnost, že se o zbylá dvě místa na Světový pohár hraný v únoru 2024 uspořádá kvalifikace. Ta by mohla proběhnout na konci léta příštího roku. Rozhodla by o tom, jaké země doplní Českou republiku, Kanadu, USA, Finsko, Švédsko a také Rusko, jehož účast je sice stále nejistá, ale vedení soutěže by jej rádo na turnaji mělo.

Světový pohár v hokeji proběhne v únoru 2024. Na scénu se vrátí po osmi letech, kdy jej v roce 2016 ovládla Kanada, která ve finále porazila Výběr Evropy. Takového finalistu už ale na turnaji neuvidíme, protože vedení NHL neplánuje účast alternativně složených týmů, jako tomu bylo před osmi lety, kdy zde startoval také Výběr Severní Ameriky do 23 let.  

Jistou účast na Světovém poháru by měly mít reprezentace České republiky, Kanady, USA, Švédska a Finska. O Rusku se vzhledem k probíhající invazi na Ukrajině bude ještě jednat. "Chtěl bych, aby Rusové na turnaji hráli, a myslím, že oni by také chtěli, takže máme v plánu najít cestu, jak jim vyjít vstříc," řekl zástupce komisaře NHL Bill Daly. Je tedy možné, že se bude moci Rusko zúčastnit, ale ne pod svým jménem a národní vlajkou. 

​Zbylí dva účastníci možná vzejdou z kvalifikace, o které vedení NHL uvažuje. Vybrány budou čtyři týmy, které se o daná místa poperou. Ve hře jsou například Švýcarsko, Slovensko, Německo, Rakousko, Norsko, Lotyšsko, Dánsko a další země. 

Související obsah

​Pokud se Světový pohár opravdu uskuteční, bude se jednat historicky o čtvrtý ročník. Nejlepšího výsledku Česká republika dosáhla v roce 2004, kdy postoupila do semifinále, v němž těsně prohrála 3:4 s budoucím vítězem, tedy Kanadou. Ve zbylých dvou ročnících (1996 a 2016) se nepodařilo postoupit ze základní skupiny. Právě v roce 1996 došlo k nechvalně památnému propadáku, kdy Češi ve skupině se Švédskem, Finskem a Německem nezískali ani bod při hrozivém skóre 4:17. 

Slovensko se zúčastnilo prvních dvou ročníků, ale na ten poslední jelo jen pár hráčů jako součást Výběru Evropy. V roce 2024 by se tak náš východní soused mohl na turnaj největších hvězd světa opět vrátit. Pomoci by tomu mohl i nedávný draft, kde byli jako první dva v pořadí vybráni právě Slováci Juraj Slafkovský a Šimon Nemec.

Historického úspěchu dosáhly letos české hokejistky, které na mistrovství světa získaly bronzové medaile. Promluvily o tom ve Snídani s Novou: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události