Další sporty

Litevský matador trhá rekordy. Běžec zdolal za den přes tři sta kilometrů

Litevský matador trhá rekordy. Běžec zdolal za den přes tři sta kilometrů
Sorokin znovu překonal rekord v závodě na 24 hodin (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz

Litevský běžec Aleksandr Sorokin je k nezastavení. Neustále totiž boří rekordy, které se ještě nedávno pokládaly za nepřekonatelné. V neděli vylepšil své dosavadní maximum v počtu naběhaných kilometrů za čtyřiadvacet hodin. V rámci mistrovství Evropy dokázal uběhnout takřka 320 kilometrů, čímž o více než deset kilometrů překonal vlastní výkon z roku 2021.

Běhá posledních devět let a bortí zažité stereotypy. I když by se to zdálo nemožné, překonává jeden rekord za druhým. To se Litevci Aleksandru Sorokinovi povedlo i teď na mistrovství Evropy ve 24hodinovce IAO, jež se konala v italské Veroně. 

Vylepšil totiž vlastní rekord z roku 2021 a uběhl během 24 hodin skoro 320 kilometrů, konkrétně 319 kilometrů a 614 metrů. To bylo přibližně o 10 km více než před rokem, kdy vylepšil dosud legendární rekord Yannise Kourise, který dosáhl za stejnou dobu jednoho dne na metu 303 km a 3 metry. 

"Jsem velmi unavený, ale nadšený," nechal se podle listu Running Magazine slyšet jednačtyřicetiletý Sorokin. Ten začal běhat v roce 2013, když mu bylo dvaatřicet let. A to z hodně pragmatického důvodu. "Začal jsem běhat, abych se dostal do formy, když jsem vážil sto kilogramů. V té době jsem nesportoval a hodně pil a kouřil," přiznal upřímně. Pak mu došlo, že potřebuje změnu a našel si jako prostředek ke zhubnutí a změně životního stylu právě běhání. 

"Doufám, že moje cesta inspirovala ostatní, aby šli za svými cíli," uvedl muž, jemuž k výkonům pomáhají speciální gely, sušenky, cola nebo energetické nápoje. "Je to synergie mezi fyzickým a duševním stavem vašeho těla a vaší mysli," řekl. 

Související obsah

​V současnosti drží spoustu světových rekordů – uběhl nejvíc kilometrů v závodech na šest, dvanáct a dvacet čtyři hodin a dominuje také běhům na 100 kilometrů a 100 mil, jež zaběhl nejrychleji ze všech.

Nevšední rekord padl také letos v Mexiku, kde v jednu chvíli boxovalo 14 tisíc lidí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události