Další sporty

Znepokojivé informace od unie sportu. Víc než půlka klubů má existenční potíže

Česká unie sportu (ČUS) přišla s velmi vážným tvrzením. Podle nedávných průzkumů totiž mají české sportovní kluby kvůli energetické krizi velké existenční problémy. Více než padesát procent z nich dokonce může v příštím roce ukončit činnost. 42 procent týmů musí sáhnout k omezení tréninků, některé snižují teplotu na sportovištích a valná většina nuceně zvyšuje členské příspěvky. Předseda ČUS doufá, že s pomocí českému sportu přispěchá stát a jeho dotace.

Energetická krize zasáhla i svět sportu, a ČUS proto na přelomu srpna a září udělala průzkum toho, jak si kluby v jednotlivých odvětvích vedou. Šetření se zúčastnilo pět set týmů a při vyhodnocování dospěli zástupci významného sportovního orgánu ČR ke zjištění, že se více než poloviny z nich týkají existenční problémy. 

"Čísla jsou alarmující, protože to vypadá, že příští rok ukončí činnost za stávajících podmínek, a pokud se něco nestane, 58 procent klubů. Situace je nejhorší, jaká byla od pádu Sazky. Nárůst energií je děsivý. Obzvlášť u vnitřních sportů, to znamená v halách, na stadionech, v nafukovačkách. Teď dojde k zahájení topné sezony a kluby to nejsou bez dotací schopné utáhnout. Proto alarmujeme vládu, aby pro sport něco radikálního udělala," uvedl předseda ČUS Miroslav Jansta. 

Klubům hrozí podle průzkumu i Jansty kromě řady omezení dokonce i ukončení činnosti. 42 procent klubů musí omezit množství tréninkových jednotek, 64 procent týmů bude snižovat teplotu na sportovištích a přes 70 procent z nich navýší nuceně členské příspěvky. Některé ale nemusí ani přes škrty a šetření přežít vůbec. 

"Klubům hrozí všechno. Záleží i na samosprávách, jestli jsou v daném městě nebo obci schopné pomoct. Ale zásadní věc se čeká od státu. Zatím není nic konkrétního a nic nemáme. Ta nejistota je to nejhorší, co může být," přiznal. "Sportovní kluby a tělovýchovné jednoty jsou v bezvýchodné situaci, protože nemají moc kde ušetřit a většina lidí funguje v této oblasti dobrovolně. A to ještě je potřeba si uvědomit, že státní podpora pro sport se oproti loňsku paradoxně snížila," doplnil.

Související obsah

​V největších problémech je hokej, který patří mezi nejoblíbenější tuzemské sporty. Dobře na tom nejsou ani tenis, volejbal nebo beachvolejbal. Potíže se navíc netýkají jen menších oddílů, ale i tradičních a větších klubů. "Týká se to úplně všech. Komerčních i nekomerčních týmů. U těch komerčních jen doufáme, že si částečně nějak poradí samy. Ale i ty jsou ohrožené. Týká se to hlavně těch, které mají majetek. Protože majetek jsou energie a ty vám nikdo nedá," pověděl Jansta. 

Světélko v tunelu vidí předseda ČUS ve vládě, jak několikrát zopakoval. "Ještě jsme se nestačili vzpamatovat z koronavirové pandemie a nyní čelíme další bezprecedentní hrozbě. Pokud stát nepodpoří sportovní kluby v mnohem větší míře, budou krachovat, uzavírat sportoviště nebo je prodávat. Vládní představitelé už musí dát jasný signál k tomu, že tu chceme fyzicky zdatný národ a občany s návyky na zdravotní styl," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události