Fotbal

Hvězda Realu byla rasisticky urážena fanoušky Atlética. Byla nazvána opicí

Hvězda Realu byla rasisticky urážena fanoušky Atlética. Byla nazvána opicí
Vinícius v madridském derby Zdroj: Profimedia

V neděli se ve španělské LaLize odehrálo hodně sledované madridské derby mezi Atléticem a Realem. Hosté v něm zvítězili 2:1 a nadále tak soutěž vedou bez ztráty bodu. Nemluví se ale jen o výsledku. Před i v průběhu duelu byl útočník Bílého baletu Vinícius rasisticky urážen fanoušky Atlética. Klub nyní vydal stanovisko, že po identifikaci zmíněné diváky vyhodí.

Několik stovek fanoušků bylo před zmíněným derby natočeno, jak rasisticky uráží brazilského útočníka Viníciuse. "Vinícius je opice," znělo z jejich úst. Podobné skandování proti dvaadvacetiletému fotbalistovi bylo slyšet i v průběhu zápasu. Navíc před zápasem byl jeden z domácích příznivců vyfotografován s podobiznou opice, která byla navlečena do dresu Realu Madrid. Právě tento fanoušek byl údajně následně příznivci Realu napaden.

Atlético se rozhodlo na celou situaci reagovat a v úterý vydalo prohlášení. "Atlético Madrid důrazně odsuzuje nepřípustné skandování, které před začátkem derby předvedla před stadionem menšina fanoušků," píše se v něm. "Rasismus je jedním z největších nešvarů naší společnosti a bohužel ani svět fotbalu od něj není oproštěn," napsal slavný klub dále.

"Náš klub se vždy vyznačoval tím, že byl otevřený pro fanoušky různých národností, kultur, ras a sociálních vrstev. Pár jedinců nemůže pošpinit obraz tisíců fanoušků, kteří svůj tým podporují s vášní a respektem k soupeři. Tyto chorály odmítáme. Jsme rozhořčení a nedovolíme, aby se za naše barvy schovával kdokoliv, kdo bude pronášet rasistické nebo xenofobní urážky," odmítají rasismus představitelé Atlética.

"V Atléticu máme nulovou toleranci vůči rasismu. Naše odhodlání proti němu bojovat je neustálé a nepřestaneme, dokud ho neodstraníme. Z tohoto důvodu jsme se obrátili na úřady, abychom jim nabídli maximální spolupráci při vyšetřování událostí, k nimž došlo před stadionem, a požadujeme identifikaci osob, které se jich zúčastnily, aby bylo možné přistoupit k okamžitému vyhoštění těch, kteří jsou členy klubu," vydává jasné stanovisko vedení Rojiblancos.

Související obsah

​"Chceme vyzvat všechny lidi spojené se světem fotbalu k hlubokému zamyšlení. Znovu dáváme najevo, že tyto události, které nemají sebemenší opodstatnění, odsuzujeme, a jsme přesvědčeni, že to, co se stalo v předchozích dnech, je nepřípustné. Nemůžeme dopustit, aby někdo spojoval naše fanoušky s takovým chováním a zpochybňoval naše hodnoty kvůli menšině, která nás nereprezentuje. Nepřestaneme situaci řešit, dokud tyto lidi z červenobílé rodiny nevyloučíme, protože nemohou být její součástí," píše se v závěru prohlášení.

Celé toto chování přišlo pouze pár dní poté, co předseda španělské asociace agentů Pedro Bravo řekl v pořadu El Chiringuito, aby Vinícius přestal dělat při svých oslavách "opici". Real jeho výroky odsoudil a Bravo je následně odvolal. Výraz "opice" měl údajně znamenat pouze to, že Vinícius "dělá hlouposti". Tento incident vyvolal širokou podporu brazilského útočníka, kterého se zastalo hned několik krajanů. Na jeho stranu se postavil například Neymar nebo Pelé.

Podívejte se na sestřih mezi Atléticem a Realem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události