Hokej

Karlsson vs. Josi: Kdo je na tom lépe? Hvězdy jsou statisticky téměř stejné

Karlsson vs. Josi: Kdo je na tom lépe? Hvězdy jsou statisticky téměř stejné
Roman Josi a Erik Karlsson | Zdroj: Profimedia.cz

NHL v Praze se nezadržitelně blíží. V hlavním městě se představí hráči Nashvillu a San Jose, což jsou týmy, které mají ve svém celku dvě hvězdy v obraně. Fanouškům jako první naskočí jméno Roman Josi a Erik Karlsson. Právě srovnání nejlépe placených hráčů těchto týmů jsme si pro vás připravili.

Každý fanoušek NHL ví, že bodový přínos Erika Karlssona pro jeho tým po odchodu z Ottawy není takový, jaký býval. Přesto patří mezi největší jména na kluzištích nejlepší hokejové ligy. Možná malá jiskřička naskočila v posledním ročníku, kdy měl švédský bek 35 bodů v 50 zápasech.

Naopak Roman Josi zraje jako víno. Čím je starší, tím je lepší obránce. V minulém roce měl 96 bodů, což je nejvíce ze všech obránců za jednu sezonu ve 21. století. Švýcarský bek byl 11. nejproduktivnějším hráčem NHL a měl o 19 bodů více než nejproduktivnější Čech David Pastrňák.

Podívejte se na podrobné srovnání obou hráčů:

VĚK ZÁPASY GÓLY ASISTENCE BODY BODY NA ZÁPAS
ROMAN JOSI 32 760 140 402 542 0.71
ERIK KARLSSON 32 838 153 507 660 0.79

Oběma borcům je shodně 32 let, ale Karlsson v nejlepší hokejové lize světa působí od sezony 2009/2010, naopak Josi debutoval až o dva roky později. Karlsson má tedy v NHL více zápasů, gólů, bodů i bodů na zápas. Ale když se člověk podívá důkladněji, tak zjistí, že se všechno může brzy změnit. 

Josimu chybí 78 zápasů, což je téměř jedna sezona NHL. Branek mu na švédského obránce chybí 13, u asistencí je ten počet mnohem vyšší. Ve statistice bodu na zápas je pouze nepatrná změna. Lze vidět, že jsou si hráči dosti podobní. 

Související obsah

Pokud si Josi udrží stoupající bodovou produkci a Karlsson naopak zůstane na "svých" 30–40 bodech, které v dresu San Jose ukazuje, bude na konci kariér produktivnější švýcarský obránce. Ale na "kdyby" se nehraje. Švéd má smlouvu do roku 2027, Švýcar o rok delší. 

Platově je na tom lépe obránce Sharks. Erik Karlsson podepsal velmi kritizovanou smlouvu v roce 2019, která mu ročně vynese 11,5 milionu dolarů (293 milionů korun) a trvá až do roku 2027. Za to, jaké body v San Jose sbírá, je to přeplacený hráč. Zabírá hned 14 % celého platového stropu svého celku.

Josi má kontrakt do roku 2028, který mu ročně vynese jen lehce nad 9 milionů dolarů (230 milionů korun). A nutno říci, že po posledním ročníku si takovou výplatu stoprocentně zaslouží. Navíc smlouva tak moc neškodí týmu a do budoucna se platový strop výrazně zvýší. 

Související obsah

​Karlsson šel do NHL jako velmi nadějný hráč, vybrán byl v prvním kole draftu roku 2008. Šel z 15. místa do Ottawy a více bodů z této výběrové třídy má jen tehdejší jednička Steven Stamkos. Rodák z Landsbro v hlavním městě Kanady strávil devět sezon a je třetím nejproduktivnějším hráčem organizace.

Josi byl ve stejný rok vybrán až ve druhém kole a jeho start do NHL byl pomalejší, debut si odbyl ještě později než Švéd. Ale jak už bylo zmíněno, čím je starší, tím je borec z Bernu produktivnější. Všech 12 sezon strávil u Predators, což se nemusí s kontraktem do roku 2028 změnit. Navíc mu chybí jen 24 bodů k tomu, aby vyrovnal historicky nejproduktivnějšího hráče celé organizace. Tím je s 566 body David Legwand. 

Jak dopadne jejich vzájemný souboj, můžete zjistit už příští týden v rámci NHL Global Series, která se koná v Praze a vstupenky jsou stále v prodeji. Oba zápasy můžete sledovat na stanicích Nova Action a Nova Sport 1. Zápas bude přenášet také Voyo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události