Hokej

Rozhodnuto. Hašek s protesty neuspěl. Ruští hokejisté mohou v Praze nastoupit

Už je všem debatám konec. Ruští hokejisté ve službách San Jose Sharks a Nashvillu Predators budou moci na začátku října nastoupit v Praze. Pro web Seznam Zprávy to potvrdil náměstek ministra pro evropské záležitosti Tomáš Pojar.

V posledních týdnech to bylo velké téma, které rozpoutal legendární brankář Dominik Hašek. Nelíbilo se mu, že by ruští hokejisté měli nastoupit v zahajovacích zápasech NHL, které se hrajou v pražské O2 areně. Intenzivně to řešil také s ministerstvem zahraničních věcí, které následně zaslalo vedení NHL dopis, ve kterém sdělilo, že si nepřeje, aby tu ruští hokejisté hráli. Stížnosti ale nakonec nebude vyhověno. 

"Jedná se o soukromou akci, víza mají, takže z pohledu státu není důvod je nevpustit. Národní bezpečnost jejich přítomnost rozhodně neohrožuje. A to ani nezmiňuji, že kromě schengenských víz mají dlouhodobá pracovní víza americká a žijí v USA," řekl Pojar pro web Seznam Zprávy

Že se obě utkání mezi San Jose a Nashvillem odehrají podle plánu, potvrdila i sama NHL. "Zatímco světové události vyvolaly pochopitelnou nejistotu kolem mnoha sportovních soutěží, společnost Live Nation byla ujištěna a ráda by ujistila všechny české fanoušky, že zápasy NHL Global Series 2022 mezi týmy Nashville Predators a San Jose Sharks se odehrají podle plánu 7. a 8. října v pražské O2 areně."

Související obsah

Z této zprávy nebude mít dozajista radost Dominik Hašek, který byl hlavním iniciátorem myšlenky, že by ruští hokejisté neměli v Praze nastoupit. "NHL zná stanovisko našeho ministerstva zahraničních věcí. Pokud by sem přijeli ruští hráči na speciální víza vydaná v jiné zemi Evropské unie, považoval bych to od NHL za podraz vůči naší zemi a jejím občanům. Ministerstvo zahraničních věcí, ministerstvo vnitra a cizinecká policie by podle toho musely a měly jednat," uvedl v úterý na svých sociálních sítích. 

Dominik Hašek se poté vyjádřil také na twitteru po rozhodnutí NHL. "Je to NHL rozhodnutí nás nerespektovat. Následky toho budou muset nést také oni," napsal slavný Dominátor. 

Dříve se k celé záležitosti vyjádřilo také vedení San Jose, konkrétně generální manažer Mike Grier. "Jsem přesvědčen, že fungujeme jako jeden tým. To, co se ve světě děje, není chyba hráčů. Neudělali nic špatného. Tudíž si nemyslím, že by měli být za to trestáni. Stojíme za nimi, jsme tu všichni jako jeden tým," řekl rezolutně. Nakonec tento problém jeho tým ani soupeř z Nashvillu nemusí řešit. Ruští hráči dostali k příjezdu do Prahy zelenou. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události