MMA

Zemřela legenda. Dvoumetrový Japonec zápasem s Alim položil základy MMA

Zemřela legenda. Dvoumetrový Japonec zápasem s Alim položil základy MMA
Snímek ze slavného zápasu Muhammad Ali vs. Antonio Inoka (1976) | Zdroj: profimedia.cz

Ve věku 79 let zemřel japonský wrestler a politik Kanji Inoki, který výrazně přispěl k popularizaci bojových sportů. Jeho střet s boxerskou legendou Muhammadem Alim v roce 1976 je považován za jeden ze základních kamenů moderního MMA.

Inoki několik posledních let bojoval se vzácnou chorobou, která způsobuje selhávání orgánů z důvodu nahromadění proteinu amyloid v těle. Kvůli nemoci byl několik posledních let na invalidním vozíčku. V sobotu prvního října japonská média potvrdila jeho úmrtí. Bylo mu 79 let.

Kanji Inoki, známý také pod jménem Antonio Inoki, v zemi vycházejícího slunce proslavil wrestling a byl jedním z průkopníků smíšených bojových umění. 191 centimetrů vysoký zápasník se opakovaně střetával se šampiony dalších stylů jako judo, karate či boxing.

Antonio Inoki - japonský wrestler a politik | Zdroj: profimedia.cz

​V roce 1976 si to dokonce v 15kolové bitvě, nazývané "zápasem století" rozdal s boxerem Muhammadem Alim. Inoki zaskočil Aliho svou taktikou, kdy většinu času strávil na zádech a snažil se boxera kopnout či stáhnout na zem. Po 15 kolech se bojovníci rozešli s remízovým výsledkem.

Na zápas Aliho s Inokim se můžete podívat níže:

Jako vůbec první wrestler vstoupil do politiky. Od roku 1989 působil v japonském parlamentu a jako velvyslanec podnikl řadu mírových misí. V roce 1990 odjel do Iráku, kde byli japonští civilisté drženi jako rukojmí. Během své kariéry podnikl více než 30 mírových cest do Severní Koreje. Profesionální kariéru ukončil v roce 1998.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události