Další sporty

Aliho pás z "Rachotu v džungli" byl vydražen za astronomickou částku

Aliho pás z "Rachotu v džungli" byl vydražen za astronomickou částku
Muhammad Ali (bílé šortky) knokautoval George Foremana (červen šortky) | Zdroj: Profimedia

Šampionský pás Muhammada Aliho z ikonického zápasu "Rachot v džungli" byl v aukci vydražen za 149 milionů korun. Boxerskou relikvii koupil dolarový miliardář a majitel týmu Indianapolis Colts Jim Irsay.

Rachot v džungli (v anglickém originále Rumble in the Jungle) – takovou přezdívku si vysloužil zápas z roku 1974, který se navždy zapsal do boxerské historie. Muhammad Ali se v Zairu postavil do té doby neporaženému Georgi Foremanovi. Obra s drtivým úderem a bilancí 40-0 před zraky 60 tisíc lidí a hlasitého skandování pokřiku "Ali bomaye" (pozn. red. – Ali, zabij ho) poslal k zemi v osmém kole.

Pás šampiona z památného okamžiku se nyní objevil v aukci. Za 6,18 milionu dolarů (148,7 milionu korun) jej koupil majitel NFL týmu Indianapolis Colts Jim Irsay. Zelený pás se zlatým emblémem tak 13násobně překonal aukcí odhadovanou hodnotu – 11,5 milionu korun.

Boxerský pás WBC Muhammada Aliho | Zdroj: profimedia.cz

​​Pas WBC, který Ali vítězstvím získal spolu s pásy WBA a titulem magazínu The Ring, dal do aukce americký byznysmen Troy Kinunen. Ten za život nasbíral 1 600 předmětů z boxerova života. Kromě titulu šampiona se ve stejné aukci vydražil i červený župan, ve kterém v roce 1971 Ali nastoupil do ringu v Madison Square Garden proti Joeu Frazierovi.

Související obsah

​Pás WBC v těžké váze v současnosti drží Tyson Fury. Titul naposledy obhájil v dubnu ve vyprodaném Wembley, kde před zraky 94 tisíc diváků ukončil Dilliana Whytea. Po připsání 32. profesionální výhry ukončil úspěšnou kariéru. 

Takhle Tyson Fury poslal vyzyvatele k zemi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události