Další sporty

Větší rány jsem schytal v ringu, říká policista Brunclík. V sobotu končí kariéru

Větší rány jsem schytal v ringu, říká policista Brunclík. V sobotu končí kariéru
Zápasník Daniel Brunclík | Zdroj: se svolením Daniela Brunclíka

Pražská hala Královka v sobotu ožije thajským boxem. Do hlavního města vůbec poprvé zavítá nová organizace PML a s ní jména jako Michal Krčmář, Luděk Greguš, Norbert Speth, Jan Holec či Ondřej Malina a další. Zatímco se v ringu bude o slávu bít řada mladých talentů, pro Daniela Brunclíka to bude po deseti letech rozlučkový zápas. "Nechám tam všechno jako válečník při poslední bitvě," říká policejní instruktor.

Proč jste se rozhodl ukončit kariéru právě teď?
V životě se mi změnily priority. Před deseti lety se můj život točil jen kolem zápasení, všechny ostatní věci se tomu podřizovaly. Teď mám dvě děti, se kterými chci být. A ne, abych furt jezdil po trénincích. Po práci dojíždím do Říčan nebo Prahy, což je hodina až hodina a půl pro mě. Pak hodina až dvě tréninku a zase cesta zpátky domů, dojedu a děti už spí. Na to, že je to vlastně koníček, a ne věc, která by mě živila, tak už tomu ten čas obětovat nechci. Rodina mě potřebuje už mít doma, abych prostě byl táta. Tenhle koníček mi v životě ukázal cestu, ale už nemám takovou touhu jako dřív. Myslím, že deset let v profi ringu je dost, zápasů bylo dost a už to přenechám mladým.

Navíc, jak sám říkáte, vás to neživí. Thajským boxem se u nás na rozdíl třeba od MMA asi živit nedá, že?
Je to sport pro srdcaře. Přesně tak. Je to pro lidi, kteří to dělají hlavně srdcem. V MMA jsou dnes úplně jiné peníze, ale to je tím, že má úplně jinou sledovanost.

Rozumím. Máte 32 zápasů v postoji a 15 v MMA. Nelákalo vás dosáhnout na tu jubilejní padesátku?
Lákalo. Původní plán byl končit padesátým zápasem. Ale když jsem zápasil naposledy loni v říjnu, tak už jsem prostě neměl takovou chuť. Nechci tam chodit jen kvůli číslu a nepředvádět sám sebe. Nechtěl bych si to splnit jen pro účast, tak jsem se rozhodl, že na tu padesátku prostě nedosáhnu.

I tak máte na kontě řadu zápasů se zajímavými jmény jako Vasil Ducár, Dan Humburger, Vojtěch Garba. V postoji jste jednou porazil Matěje Peňáze (bilance 1-1). Když se ohlédnete, co berete jako největší úspěch?
Právě tohle. To, že jsem měl soupeře takových kvalit. Vždy jsem se chtěl porovnávat se špičkou. A pro mě je nejvíc, že jsem bojoval třeba ve vyprodané O2 areně, na Štvanici pod OKTAGONEM nebo na galavečeru v Lucerně. Prostě to, že mám za sebou jména a nebudoval jsem si kariéru na "vokurkách", jen abych měl dobrou bilanci.

Před vámi je poslední zápas kariéry. Co se vám honí hlavou?
Chci tam nechat všechno. V uvozovkách jako válečník na poslední bitvu. Už nebude další šance.

Proč jste si ze všech disciplín jako derniéru vybral thajský box?
Hodně mých kamarádů a fanoušků se shodli, že jsem se jim vždy nejvíc líbil v postoji. V MMA jsem měl vždycky trochu zaraženou ruční brzdu. Nikdy jsem tam nedokázal tolik prodat své umění v postoji. Zároveň je to taková nostalgie. V thajském boxu jsem začínal, tak tím i skončím. Shodou okolností ten galavečer pořádá Masta, tak to do sebe vše hezky zapadlo.

Související obsah

Prostě jste srdcem thajboxer?
Přesně tak. Já si myslím, že bych nikdy nebyl MMA zápasník. Ty mají v sobě jiný náboj. Ne horší, nebo lepší, ale jiný. Možná i proto jsem se tam nedokázal probojovat tak jako v postojářských disciplínách.

Končit budete na PML 4. Jak jste řekl, jeden z pořadatelů je Lukáš "Masta" Jirkovský, který vás po celou dobu trénuje. Navíc se vše odehraje v Praze, kde také po většinu času trénujete. Je to pro vás tím speciální?
Já si tohle všechno moc nepřipouštím. Prostě to beru jako další gala. I proto, aby mě nesemlela nějaká odpovědnost, tlak domácího publika. Beru si z toho to příjemné. Je to lepší, než kdybych kariéru končil třeba v Bratislavě.

Jste takový více uvolněný, ne? Jak se liší příprava, když víte, že je to naposled?
Příprava jako taková se moc neliší. Spíš to nastavení ve mně. Teď je to čistě o tom, že já chci. Netíží mě nějaký tlak z vítězství nebo rankingu.

Když byste mohl mluvit s vaším mladším já nebo nějakým bojovníkem na začátku profi kariéry, poradil byste mu tenhle více uvolněný přístup?
Radši bych to bral tak jako teď. Člověk nemá nervy. Ale není to tak, že bych byl úplně free. Nervy musí být, musí to být motor, oheň, který se zapálí, ale nesmí to člověka spálit. Někdy se stane, že kvůli zeleným políčkům (v zápasnických statistikách) v ringu neprodáte, co umíte. Pokud bych měl mladým něco poradit, tak ať nezanedbávají mentální přípravu. Hlava dělá strašně moc, fyzicky jsou připraveni většinou všichni. Ale často je to o tom, udržet hlavu a plán.

Související obsah

Na scéně jste přes deset let. Máte za sebou zápasy v thajském boxu, K-1 i MMA. Když se ohlédnete zpět, kam se thajský box za ty roky u nás posunul?
Tím, že jsem pět let stranou, nechci se thajského boxu nějak dotknout, ale je trochu v ústraní. Samozřejmě se posunul. Díky tomu, jak se posunulo MMA, tak se s tím ostatní bojové sporty trochu vezou. Galavečery jako na Královce tady běžné nejsou. Já jsem začínal v tělocvičně. Za mě se to určitě posunulo dopředu, ne tak rychle jako MMA, ale posunulo.

Bavili jsme se, že vás bojové sporty neživí. Co tedy? 
Já jsem policejní instruktor. Teď jsem si dodělal vysokoškolské vzdělání a mohu se v práci posouvat. V rámci toho i trénuji lidi, takže s bojovými sporty budu spjatý pořád.

Dříve jste ale byl u speciální jednotky, podobně jako Vasil Ducár, ne?
Ne, Vasil dělá u zásahové jednotky. Já dělal u speciální pořádkové jednotky, zjednodušeně – těžkooděnci. Ty můžete vidět často na demonstracích, fotbalech.

Kde jste schytal větší rány, v ringu, nebo ve službě?
Určitě v ringu. Tam je to přece jenom štípaná na delší čas. V práci ty konfrontace nejsou tak dlouhé. Nejsem si jistý, jestli se to dá úplně srovnávat. V ringu jsou pravidla a nejsou tam zbraně. Na ulici člověk musí dávat pozor na mnoho věcí a zákeřností. Nesrovnával bych to, v ringu jsem zažil to, co na ulici nezažiju, a naopak.

Rozumím. Teď jste tedy policejní instruktor. Co přesně je náplní vaší práce?
Cvičím policajty z Kutné Hory a Kolína. Ty trénuji střelbu, taktiku, medicínu i sebeobranu.

K sebeobraně máte i díky vaší kariéře blízko. Jsou nějaké techniky, které jste si převzal do policejního tréninku?
My máme přesně daný manuál, který musíme jet. Plno věci z thajského boxu tam je, ale díky mým zkušenostem mohu lidem ukázat něco navíc. Nejen předat to, co mají napsané, ale ještě jim k tomu ukázat varianty.

O thajském boxu a PML promluvil i Jiří "Aplik" Apeltauer a mladý talent Luděk Greguš:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události