Motorsport

Svět motorsportu smutní. Zemřel sedminásobný mistr světa

Bývalý motocyklový závodník Phil Read | Zdroj: Profimedia.cz

Motorsport se zahalil do černé. Fanoušky silničních motocyklů totiž zasáhla zpráva o tom, že v 83 letech zemřel sedminásobný mistr světa Phil Read. Ten patřil svého času mezi nejlepší závodníky světa a jako první dokázal vybojovat titul v kategoriích do 125, 250 i 500 ccm.

V době závodnické kariéry sváděl na okruzích tvrdé boje s dalšími legendami Mikem Hailwoodem či Giacomem Agostinim. Postupně se stal jednou z ikon motorsportu.

Vyválčil totiž hned sedm mistrovských titulů a stal se prvním jezdcem, který opanoval všechny tři tehdejší kategorie – do 125, 250 i 500 ccm. Svůj první titul získal v roce 1964 ve čtvrtlitrech se strojem značky Yamaha, s nímž následně vybojoval další čtyři triumfy v celkovém hodnocení. Roku 1968 pozvedl nad hlavu trofej pro celkového vítěze kategorie do 125 ccm. O pět let později se radoval i v nejsilnější kubatuře, šampionát opanoval nejen v roce 1973, ale také o rok později.

Celkově se mohl pyšnit dvaapadesáti vyhranými Grand Prix, z nichž jich šest získal na okruhu v Brně. Dodnes je tak nejúspěšnějším jezdcem brněnské GP. I svůj poslední vyhraný závod oslavil v moravské metropoli, a to roku 1975.

​O jeho smrti informoval syn, který také uvedl, že slavný jezdec zemřel ve spánku. K jeho úmrtí se vyjádřila řada příznivců motocyklového sportu i zástupci nejvyšších orgánů, třeba vedení MotoGP. "Všichni v MotoGP byli zarmouceni, když se dozvěděli o úmrtí Phila Reada. Pomohl pozvednout náš sport na novou úroveň. Jeho vliv na komunitu motocyklových závodů nebude nikdy zapomenut. Naše myšlenky jsou s jeho rodinou a přáteli. Odpočívej v pokoji, Phile," napsalo na svém twitteru.