Další sporty

Kluk z chudé farmy hvězdou. Příběh Létajícího Francouze vezme za srdce

Kluk z chudé farmy hvězdou. Příběh Létajícího Francouze vezme za srdce
Hvězda koňských show Laurent Serre | Zdroj: Heini Heitz Photographer

Ve světě parkuru, krásných koní a originálních show patří mezi nejblyštivější klenoty. Laurent Serre, kterému se přezdívá Létající Francouz, totiž předvádí na koňských hřbetech vynikající kousky, jimiž si získal spoustu fanoušků. Představí se i v Praze, kde v listopadu proběhne Global Champions Prague Playoffs. Skvělé postavení si ale musel tvrdě vydobýt, začínal totiž na chudé farmě své maminky. A až s postupem let se vyšvihl mezi jezdeckou špičku.

"Narodil jsem se v Camarque. V divoké krajině plné divokých koní a býků, volné přírody. Je to známá chráněná oblast. Vyrostl jsem na celkem chudé farmě. Máma provozovala ubytování, jen se třemi pokoji, " tak popsala hvězda světové jezdecké show, jak začínala její kariéra.

První vystoupení měl Serre v době, kdy mu bylo osm let. "Mám o dva roky staršího bratra a ten opravdu hodně jezdil na koních. Jezdil klasické disciplíny, konkrétně parkur. Když jsem ho sledoval, jak trénuje v jezdeckém centru, nepřišlo mi to nijak atraktivní. A pak jsem viděl děti, jak cvičí voltiž. Řekl jsem doma mámě, že se to chci naučit. Dělal jsem různé cviky a také triky, které jsem okoukal při show. Pak jsem se pokoušel krok po kroku vymyslet své vlastní triky a svůj způsob," rozpovídal se. 

Svou přítomností teď ozdobí Laurent Serre listopadovou akci Global Champions Prague Playoffs a fanoušci se nemohou dočkat. Jeho představení jsou totiž famózní. Vedla k nim ale dlouhá cesta. "Moji rodiče měli koně rádi a jednoho rodinného koně také vlastnili, jmenoval se Niasque. Já jsem jim už odmala předváděl různé triky s koňmi, třeba jak se dělá voltiž," přiznal jezdec, který má také přezdívku Létající Lorenzo. 

Ta přitom vznikla ještě v době, kdy byl dítě. "Přezdívka vznikla v době, kdy mi bylo asi 12 let. Dělal jsem tehdy malou show v Camarque a mezi diváky bylo mnoho turistů z Itálie. Pořád na mě volali: ‘Lorenzo, Lorenzo!‘ A moje máma říkala, že je to vlastně velmi dobré umělecké jméno. A tak už jsem si ho nechal," odkryl zajímavý fakt. 

V dospělosti se přesunul do Rakouska, kde začal chovat vlastní koně. Později se vrátil zpátky do Francie. "Původně jsem si postavil stáje na našem malém pozemku, ale už když mi bylo 20, kapacitně to nestačilo. Hledal jsem něco v oblasti, ale všechny pozemky byly hrozné drahé. Tak jsem se přestěhoval do Rakouska a založil jsem vlastní farmu," řekl, proč se odstěhoval od rodiny. K ní si pak ale znovu našel cestu.

Související obsah

​"Byla to obrovská životní zkušenost, která mě opravdu posunula. Choval jsem víc a víc koní, rostl i počet show. Farma v Rakousku byla skvělá pro práci, byl jsem šťastný, že tam mohu žít, ale po letech se naskytla velmi unikátní příležitost koupit pozemek hned vedle toho našeho rodinného, který patří mámě. Dnes tedy opět žiju v Camarque. Provozuji tam různé aktivity, jako jsou jezdecké túry pro turisty, apartmány nebo voltižní akademii. Pořádáme různé akce pro děti, o prázdninách i během týdne pro děti, které žijí v okolí. To vzniklo v době covidu, když zrušili všechny akce," popsal jezdec.

Na své farmě ale především chová koně pro show. "Chovám hlavně lusitánské koně. Celkově mám kolem 50 koní. Pro show jich je mezi 20 a 30. Mám na farmě i jiné koně. Jednak ty, co už odešli ze show a jsou na odpočinku, pak naopak mladé koně. A také máme voltižní koně pro výcvik dětí, který vedu. Máme poníky pro děti plus koně, kteří vozí turisty," uvedl Serre, jenž se během roku rozhodně nenudí. 

Opora Prague Lions nastoupí do Super GP. Už podruhé:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události