Motorsport

McLaren u FIA žaluje na Red Bull a chce trest. Konkurent prý porušuje pravidla

McLaren u FIA žaluje na Red Bull a chce trest. Konkurent prý porušuje pravidla
Šéf stáje McLarenu Zak Brown (vpravo) | Zdroj: Profimedia.cz

Šéf stáje McLaren Zak Brown poslal dopis řídicímu orgánu Mezinárodní automobilové federace (FIA), ve kterém obvinil konkurenční Red Bull z podvádění. Tým čerstvého mistra světa Maxe Verstappena prý nedodržuje rozpočtový strop, což si podle něj žádá trest.

Porušili pravidla, proto by měl přijít náležitý trest. Jak ve finanční, tak i ve sportovní rovině. To napsal v dopise pro FIA šéf stáje McLaren Zak Brown, který chtěl upozornit na podvádění ze strany velkého konkurenta z Red Bullu. I když ho konkrétně nejmenoval.

Tomu se letos v seriálu F1 opět skvěle daří a jeho jezdec Max Verstappen si s předstihem zajistil svůj druhý titul mistra světa v řadě. Brownovi se to však vůbec nelíbí, Red Bull prý údajně těží z toho, že porušil platový strop, a získal tak výhodu při vývoji monopostu.

"Jakýkoli tým, který překročil výdaje, získal nespravedlivou výhodu při vývoji vozu v aktuálním i následujícím roce," uvedl podle BBC v dopise, jehož obsah unikl na veřejnost a byl adresován prezidentovi FIA Muhammadovi bin Sulajmánovi a prezidentovi F1 Stefanu Domenicalimu. V něm navíc čelní představitele motorsportu vyzývá, aby problém vyřešili co nejdřív, aby byla zachována integrace F1.

"Nemyslíme si, že finanční postih sám o sobě by byl vhodným trestem za porušení pravidel stropu. V těchto případech musí být jednoznačně sportovní trest, jak stanoví FIA," napsal také Brown.

Související obsah

​FIA případ Red Bullu řeší, dělicí čára mezi menšími a většími prohřešky v porušení platového stropu je 5 procent stropu, což bylo v roce 2021 7,25 milionu dolarů (cca 189 milionů korun). Tým, který vede pořadí Poháru konstruktérů, se prý provinil menším porušením stropu a zatím se jedná, jakým způsobem bude potrestán. 

Zástupci McLarenu nechtěli informace ohledně uniklého dopisu komentovat. Stejně tak se nechtěl vyjadřovat Red Bull. Minulý týden se ale jeho vedení nechalo slyšet, že je přesvědčené o tom, že platový strop dodrželo. Ten zavedla FIA v loňském roce, kvůli složitosti procesu však uveřejnila svá zjištění až letos. 

K formuli 1 se v roce 2026 přidá i Audi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události