MMA

OKTAGONu jsme pomáhali, teď kolem sebe šermují, reaguje majitel KSW

Plány na galavečer v České republice, vztahy s promotérem Ondřejem Novotným a OKTAGON MMA, kontroverzní výsledek zápasu Michala Martínka na KSW 75 i kolik bude stát nejdražší zápas v evropské MMA historii, o tom všem promluvil jeden ze zakladatelů a spolumajitel KSW Martin Lewandowski po turnaji v Novém Sadci.

Jak jste viděl zápas Michala Martínka s Danielem Omielanczukem? Co se stalo? 
Byl to dobrý, těsný zápas. Z mého pohledu sudí chybovali, ale abych byl upřímný, musím se na to podívat znovu, abych si byl jistý, že to, co jsem viděl, je pravda. Bylo to opravdu těsné, rozdíl několika úderů. Každý gentleman vyhrál jedno kolo, jednou tam byl málem knokaut. Nejsem si jistý, že naši rozhodčí postupovali správně. Nicméně roh Martínka pravděpodobně podá protest, a to je právo každého týmu. Já mohu zaručit, že budeme objektivní. Ale ať to dopadne jakkoli, za mě by bylo nejlepší řešení udělat odvetu.

(pozn. tým Michala Martínka den po zápase podal protest a zápas bude nově obodován. KSW protest oficiálně podpořila a Martínkovi vyplatila smlouvou určený bonus za výhru.)

Martínek je v top pětce těžké váhy, před zápasem byl blízko titulové šanci, jaká je jeho pozice teď?
Když je zápas takhle těsný, tak to moc nemění. Zaprvé, pokud jeden ze tří rozhodčích chyboval, musíme z toho vyvodit následky. Zadruhé si nemyslím, že se pro Martínka něco mění. Je to dobrý, tvrdý zápasník. Samozřejmě prohra je vždy krok zpět, ale pořád je blízko titulové šanci.

Podívejte se na sestřih zápasu Martínek vs. Omielanczuk:

Na stranu Martínka se postavilo dost polských fanoušků, hned po zápase zaspamovali sociální sítě. Je to v KSW běžné, že polští fanoušci vyjádří podporu soupeři z jiné země, ačkoli šel s domácím hrdinou?
To je jedna z věcí, kterou mám na KSW opravdu rád. Dříve, ať už se stalo Polákům cokoli, se buď jásalo, nebo bučelo. Nyní lidé, a to i polští fanoušci, kteří fandí Danielovi, viděli, že to není spravedlivé. Vážím si toho, že lidé umí ocenit kvalitu a dobrý zápas – ne národnost napsanou v pase. To je dnešní i budoucí KSW.

Pojďme na další téma. Oznámili jste velké plány na rok 2023. Můžete potvrdit, že KSW příští rok uskuteční galavečer v České republice?
Mohu říct, že je to pravda. Opravdu se teď soustředíme na vstup do České republiky. Uvidíme kdy, který měsíc a kde. Právě hledáme vhodné místo, řešíme všechny možnosti i právní věci, systém placení daní a takové věci. Protože když se rozhodneme jít do nové země, není to na jednu akci, ale chceme se pravidelně vracet. Mohu garantovat, že budeme organizace, která chce spolupracovat s českými zápasníky, týmy i promotéry. Nechceme, aby nás kdokoli viděl jako agresivní asociaci. Chceme něco budovat, jako jsme to udělali v Anglii, Irsku nebo Chorvatsku. Česko je definitivně na našem radaru. 

Související obsah

Vaše plány vyvolaly reakci promotéra organizace OKTAGON MMA Ondřeje Novotného. ​Vyjádřil se, že je to teritoriální a nehodlá KSW půjčovat zápasníky na gala v Česku a Slovensku. Je mezi vámi nějaký konflikt?
Nevím, nikdy jsem se s tímto gentlemanem osobně nesetkal, takže přesně nevím, co má na mysli. Něco jsem slyšel a mohu mluvit jen podle toho, co mi říkal můj matchmaker. Podle toho jsem z té situace trochu zklamaný. Když chtěl pomoci on, tak jsme mu ukázali, že tu jsme a chceme spolupracovat a podílet se na budování MMA. Momentálně mohu říct, že jsme si blíž s RFA než s OKTAGON MMA. Nikdy jsem se s lidmi z OKTAGON MMA nesetkal, to je jedna věc, ale když přišlo RFA a požádalo o určitou podporu, ukázalo, že chtějí spolupracovat. OKTAGON chtěl spolupracovat, teď se cítí silný a připomíná to, jako by kolem sebe šermovali mečem. 

Když říkáte, že jste OKTAGONu pomohli, můžete být konkrétní jak? 
Ano, sdíleli jsme zápasníky, informace. My jsme nikdy neodmítli nikoho, kdo chtěl spolupracovat. Ale když někdo přijde na scénu a chce KSW "nakopat zadek", tak ať se zařadí do fronty. My jsme v tomhle byznysu 18 let, KSW je nejdéle existující, stabilní organizace v Evropě. Rosteme, máme každý rok 12 eventů, už jsme byli v dalších třech zemích. Nelíbí se mi tenhle agresivní přístup a ani to na mě nedělá dojem.

Když necháme OKTAGON stranou. Nebojíte se, že jste si kontroverzními výsledky zápasu Martínka i Částkové na KSW 75 znepřátelili české fanoušky před vstupem na český trh?
Než přijdeme do Čech, tak ještě bude pár galavečerů. Tedy pokud přijdeme, ale takový je plán. Co se týče Částkové, tak ani žádnou kontroverzi nevidím. Co se týče Martínka, tak ano, pokud se mě zeptáte 20 minut po zápase, tak vám řeknu, že vyhrál, ale nejsem rozhodčí a musím se na to podívat znovu v klidu nikým nerušen.

Ale lidé nás nesmí soudit podle jednoho zápasu, ale podle celé naší historie. Jak jsem řekl, fungujeme 18 let, a když už uděláme chybu, přiznáme, že jsme to pos***i. Uspořádáme tiskovku, omluvíme se, změníme výsledek nebo třeba zaplatíme bojovníkovi víc peněz. Už se to tak v minulosti stalo. Nechceme být ti, co musí mít vždy pravdu. Když něco pokazíme, tak to přiznáme. To je jediná cesta, jak můžete na tomto světě přežít, a tak chci i vystupovat.

Na konci roku plánujete doslova megazápas. Mariusz Pudzianowski se 17. 12. střetne s bývalým šampionem Mamedem Chalidovem. Dvě obrovská jména, ale dvě jiné váhovky. Jak se tento zápas zrodil?
Tenhle zápas byl ve vzduchu už nějakou dobu. A když Pudzianowski ukončil Materlu tak do klece nastoupil Mamed Chalidov a řekl si o zápas. A ono se to skutečně děje. Možná jsme mohli počkat, čekat na větší halu. Arena Gliwice je pro 14 000 lidí a vyprodali jsme ji během týdne. Zkrátka to bude dobrý zápas. Dvě ikony, kterým jsme vděční, co tady dokázaly, protože díky nim je KSW to, co je. Vždy budou mít místo v mém srdci a pro mě to bude hodně emotivní. Bude to velký zápas, největší v evropské historii a pro nás také nejdražší.

Podívejte se na drtivý úder, kterým Pudzian uspal Michała Materlu:

Když nejdražší... tím myslíte celkovou produkci, nebo jen platy zápasníkům?
Plat, mám na mysli plat.

Přesné částky asi neprozradíte, že?
Ne, ne, ale jde o miliony.

Miliony zlotých? 
Ano miliony zlotých, ale i když to rozdělíte na dva a převedete na eura. Pořád se bavíme o milionech.

Můžete prozradit, koho v zápase favorizujete?
To nemohu udělat. Každý ví, kdo je Pudzianowski pro KSW a co Mamed každý zápas přináší. Znělo by směšně, kdybych jako promotér dva měsíce před zápasem řekl, kdo vyhraje. Mariusz byl v zápase s Materlou outsider a zvítězil. To je krása MMA a nejde tak lehce předpovědět jako box nebo fotbal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události