Další sporty

Slavný spisovatel navštívil Česko. Důvod? Chtěl si zalézt s nejlepším lezcem světa

Sněhulák, Netopýr či Přízrak, to jsou slavné tituly snad nejznámějšího autora severského krimi Joa Nesba. Nor před pár dny navštívil Českou republiku, a to oficiálně kvůli představení nové knihy. Ten pravý důvod byl ale jiný – chtěl si zalézt s Adamem Ondrou.

Spolu se znají dlouho, mají na sebe kontakt, ale v Norsku, kam Ondra jezdí pravidelně trénovat a kde v roce 2017 jako první člověk na světě vylezl cestu o obtížnosti 9c, to nikdy nevyšlo. Teď se konečně setkali. Spojuje je totiž společná vášeň – lezení.

Zatímco Ondra leze po skalách od předškolního věku, Nesbø začal až po padesátce. Vše ale obstojně dohání a údajně leze pětkrát týdně. Sice sám o sobě říká, že nemá talent, ale podle Ondry v něm něco skutečně je. K tomu má prý obrovskou touhu vždy se dostat až na vrchol. "Nejenže je světoznámý spisovatel, ale také je výborný a zdatný lezec. Na to, že začal až v 50 letech, tak to dotáhl na vysokou úroveň. Je do toho zapálený. V 60 letech leze 7c, jeho sen je vylézt 8a," řekl uznale mistr Evropy v lezení na obtížnost.

Související obsah

​Ondra svého hosta v Česku vzal na srdcové místo, kde začal lézt jeho táta, tedy na Pálavu. "Vylezli jsme tu nejvyšší skálu, která se jmenuje Martinka. Mimochodem pro Joa to byla vůbec první tzv. vícedélka v životě. To znamená, že jsme nelezli na jednu délku lana, ale v půlce štandovali, dobrali se a pokračovali dál. Pro něj to byla určitě největší expozice, kterou zažil," popsal Ondra. Po společném lezení Nesbø jistil českého lezce i na premiéře jeho filmu Adam Ondra: Posunout hranice. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události