Motorsport

Manévr století v sérii NASCAR. Závodník si díky tomu zajistil finále

V závodní sérii NASCAR došlo k neuvěřitelnému předjížděcímu manévru, který tyto závody nepamatují. Američan Ross Chastain v posledním kole nedělního závodu na Martinsville Speedway na protilehlé rovince opřel vůz o vnější bariéru, zařadil nejvyšší rychlostní stupeň, předjel pět jezdců a dostal se na pozici, která mu zajistila postup do finále na úkor Dennyho Hamlina.

Při závodech na Martinsville Speedway šlo o postup do finále celé série a ve finální části závodu bylo zřejmé, že o posledním, čtvrtém postupovém místě se rozhodne na body právě mezi Chastainem a Hamlinem. Rossovi se v závodě nedařilo a za Dennym Hamlinem zaostával. "Vypadalo to, že Denny Hamlin postoupí, protože byl celý závod lepší. Měl lepší auto a vyhrál dva segmenty. Navíc je na krátkém oválu v Martinsville vícenásobným vítězem. Jeho tým byl ale při posledních třech zastávkách v boxech pomalý a při té finální měli problém s výměnou levé přední pneumatiky. Přesto to vypadalo ještě v nájezdu do posledního kola, že postoupí Hamlin," prozradil komentátor Michal Beran.

"Ross Chastain ale přišel s něčím, co bylo do této doby možné pouze v simulátorech, což Ross také v rozhovoru po závodu přiznal. On v podstatě opřel auto o bariéru, a tím, že vůz neměl kam uhnout, mohl projet třetí a čtvrtou zatáčku v daleko vyšší rychlosti než ti, kteří jeli po normálních závodních stopách uvnitř dráhy," popsal těžko uvěřitelný moment Beran

"V reálném světě to v tomto provedení ještě nikdo neudělal. Něco podobného udělal Kyle Larson před rokem v Darlington, ale neudělal to zdaleka v takovém rozsahu, jen na chvíli svůj vůz o bariéru opřel v zatáčce v posledním kole závodu Southern 500, když bojoval o vítězství právě s Hamlinem. Tohle ale bylo úplně jiné včetně typu oválu a Chastain díky tomu postoupil o pět pozic a na cílové čáře se dostal i před Hamlina, což mu zajistilo postup," doplnil Beran. Chastain se tak může těšit na poslední závod ve Phoenixu, kde stále pojede o titul.

Související obsah

​"V dětství jsem s mladším bratrem Chadem hrál na konzoli NASCAR 2005 a tohle vám tam častokrát projde. Nikdy jsem nevěděl, jestli to půjde i ve skutečném závodě. Tak jsem se na konci druhé zatáčky zeptal, zda to mám zkusit, jestli to potřebujeme. A bylo mi řečeno, že ano. Tak jsem dal pátý rychlostní stupeň a naplno se odevzdal," prozradil 29letý Chastain v rozhovoru po závodě.

"V podstatě jsem pustil volant a jen jsem doufal, že nic nechytnu. Byl jsem ochotný to prostě udělat," dodal jezdec týmu Trackhouse Racing. K manévru se vyjádřil i průběžně vedoucí Joey Logano. "Všichni jsme to dělali ve videohře. Hodně jsem o tom přemýšlel, že to někdy udělám, ale nikdy jsem neměl tu potřebu. Jakkoliv to bylo velkolepé a zafungovalo mu to, tak si myslím, že to není dobré," prozradil Logano.

"Proti tomuto neexistuje žádné pravidlo, které by to zakazovalo. Ale nevím, jestli byste chtěli, aby celé pole jelo po zdi, když přijíždí k šachovnicové vlajce," doplnil na závěr Logano. Denny Hamlin, mnohonásobný vítěz závodů NASCAR, který se však dosud nestal nikdy šampionem této série, tak svůj první titul nezíská ani letos.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události