Další sporty

Irving je už zase v problémech. Brooklyn ho suspendoval kvůli antisemitismu

Irving je už zase v problémech. Brooklyn ho suspendoval kvůli antisemitismu
Basketbalista Kyrie Irving | Zdroj: profimedia.cz

Basketbalový klub Brooklyn Nets suspendoval svou hvězdu Kyrieho Irvinga, nejméně na pět zápasů, za jeho antisemitské názory. Na sociální sítě sdílel nenávistný film, za což sklidil velkou kritiku. Při několika příležitostech se odmítl distancovat od antisemitismu. Pár hodin po verdiktu klubu se Irving omluvil.

Třicetiletý kontroverzní rozehrávač, olympijský vítěz a mistr světa, na sebe negativně upozornil již dříve, když nemluvil s novináři, nebo odmítal očkování, které bylo v některých státech USA povinné. Tentokrát sdílel na sociálních sítích příspěvek, v němž odkazuje na film Od židů k černochům: Budíček, černá Ameriko. 

Brooklyn oznámil suspendování Irvinga, poté, co měl několik možností omluvit se, ale neudělal to. "Když byla možnost vysvětlit, co si myslí o antisemitismu v souvislosti s jeho příspěvkem, neudělal to. Byli jsme zděšeni," vyjádřili se zástupci Brooklyn Nets. "Snažili jsme se mu pomoct, aby si uvědomil, jak je nebezpečné jeho jednání."

Související obsah

​Asi čtyři hodiny potom, co ho Brooklyn Nets vyřadil z týmu pro nejbližší zápasy, se Irving na svém Instagramu omluvil. "Všem židovským rodinám a komunitám, které můj příspěvek urazil, se velmi omlouvám." Den předtím také Irving společně s Nets oznámili, že darují 500 000 dolarů (cca 12,5 milionů korun) na boj proti nenávisti. Irving se bránil také tím, že on není ten, kdo vytvořil zmiňovaný film. 

Už druhou sezonu po sobě Brooklyn dočasně vyřadil Irvinga ze svého týmu. Minulý rok za to mohl koronavirus. Irving se odmítl očkovat a podle tehdejších pravidel ve Spojených státech, nemohl nastupovat k domácím zápasům. Naplno se vrátil k týmu až od března, kdy bylo ve státu New York zrušeno povinné očkování pro sportovce. Zástupci Nets se vyjádřili také k jeho případnému návratu: "Bude suspendován do té doby, dokud neučiní nápravná opatření, která odčiní jeho nevhodné chování."

Irving je známí svými excesy. Podívejte se jak reagoval na fanouška v zápase loňské sezony:

TN.cz Miroslav Hakl
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události