Hokej

Růžička o Slavii: Narvat auta matracemi a oblečením? Jsem rád, že už jsem doma

Hokejista Vladimír Růžička
Zdroj: Karel Švec/HC Slavia Praha

Hokejová Slavia v létě ulovila do sestavy velké jméno. Po osmi letech se totiž vrátil do Edenu Vladimír Růžička mladší, který s týmem v minulosti vybojoval extraligový titul. Poté si vyzkoušel spoustu angažmá, hrál například v Chomutově, Hradci Králové nebo rakouském celku Dornbirner EC. Kočovného života už měl ale dost, a tak ve 33 letech zamířil zpátky do Vršovic, kde se cítí jako doma. Právě o Slavii, stěhování, bývalých angažmá i roce na Spartě se rozpovídal v rozhovoru.

V létě jste podepsal smlouvu ve Slavii, kde jste hokejově vyrůstal. Jaký to pro vás byl návrat?

Pro mě to byl návrat domů. Byl jsem tady od nějaké druhé nebo třetí třídy a mám na to spoustu vzpomínek. Jsou tady pořád stejní lidé, prakticky se tu nic nezměnilo, a i když je to nějaký pátek, co jsem tu byl naposledy, tak ty vzpomínky jsou velké. Teď jsem hlavně rád, že už jsem doma. Protože hokej je jedna věc, ale to stěhování, žití v jiných městech a poznávání nových a nových destinací už mě trochu unavovalo.

Měl jste i jiné nabídky, nebo jste si byl stoprocentně jistý, že zakotvíte v Edenu?

Nové angažmá už jsem řešil od loňského prosince. Byl jsem v cizině, protože jsem si to chtěl zkusit. Bylo to fajn a s rodinou jsme si to užili. Ale už v zimě jsem věděl, že se chci vrátit, takže jsem se zkontaktoval s Jardou Bednářem a začali jsme to řešit. Mám syna, kterému je pět, chodí do školky a brzy by mohl nastoupit i do školy, pokud nebude mít nějaký odklad. Má tu kamarády. Navíc je to sportovní nadšenec, který chodí na různé fotbalové a hokejové tréninky, takže i z takových rodinných důvodů jsem se rozhodl vrátit. Už jsem se nechtěl nikde stěhovat a zase narvat několik aut matracemi a oblečením a být někde jinde.

Mluvil jste o tom, že váš syn je sportovní nadšenec. Potatil se a hraje na Slavii hokej, stejně jako vy?

Chodí hrát, ale je to spíš fotbalový nadšenec. On se narodil, jak se říká, s balonem u nohy. Miluje fotbal, z čehož mám radost. Hlavní je, že ho něco baví. Pro mě je nejdůležitější, že vidím to nadšení. Baví ho i hokej a říká, že má rád obojí, ale mně přijde, že větší nadšení má pro fotbal.

Související obsah

​Vy sám jste během hokejové kariéry vystřídal řadu klubů – Hradec Králové, Chomutov nebo rakouský Dornbirner. Kde se vám líbilo nejvíc?

Musím říct, že nejde úplně vybrat jeden, protože každé angažmá mělo svoje plusy i minusy. Ve Slavii jsem byl rád, protože jsem tady vyrostl, pak jsme vyhráli titul a asi není potřeba nic zmiňovat dál, protože to je pro mě domov. V Chomutově to bylo také super, je jen škoda, že se dělo, co se dělo. Ať už to byly finanční problémy, nebo jiné věci. Každý klub obnášel něco jiného a já jsem relativně rád za každý tým, kde jsem byl, protože jsem si z každého odnesl nějakou zkušenost.

Několik let jste strávil právě u Pirátů, kteří spadli kvůli finančním problémům až na dno. Sledujete jejich cestu zpátky do velkého hokeje?

Stoprocentně. Ať je to, jak je to, tak je Chomutov v mém srdci. Byl jsem tam pět let a zažil u Pirátů, dá se říct, super léta. Je smutné, že jsme tenkrát vyřadili Slavii, ale takový je hokejový život, to si člověk nevybere. V ten moment jsem hrál za Chomutov. I když v tu chvíli to byla ohromná euforie, že jsme jako tým postoupili do extraligy, protože to byl cíl číslo jedna. Takže Chomutov určitě sleduju, teď tam přišly legendy z Litvínova Viktor Hübl a František Lukeš. Já klubu fandím a nepřeju mu nic špatného.

Ani Slavia ale nezažívá úplně dobré období. Po pádu z extraligy už hraje osmou sezonu v řadě jen druhou nejvyšší soutěž. Co ve vás vyvolává fakt, že tradiční klub je tam, kde je?

Je to tak, jak to je. Je to samozřejmě smutné, protože si myslím, že Praha by měla mít dva týmy v extralize. Protože derby mezi Spartou a Slavií bylo a je největší derby. Mohl jsem zažít derby Chomutov–Litvínov nebo Hradec–Pardubice, ale Sparta a Slavia je pro mě i tak nejvíc.

Vladimír Růžička se po letech vrátil do Slavie | Zdroj: Karel Švec/HC Slavia Praha

Právě za Spartu jste v sezoně 2019/2020 také nastupoval. Nesetkal jste se s negativními ohlasy nebo komentáři fanoušků, když jste jako velký slávista zvolil největší konkurenci?

Abych řekl pravdu, tak jsem člověk bez veškerých facebooků a instagramů. Nic takového nemám a žiju si svůj život. Když přijdu na hokej, tak jsem hokejista. A mimo něj nejsem takový, že bych potřeboval být nějak extra vidět. Rád si střežím soukromí. Nevím, jestli někdo někde něco psal, osobně jsem nic nepocítil ani od sparťanských, ani od slávistických fanoušků po návratu. Beru to tak, že hokejový život je hrozně krátký, ta nabídka od Sparty přišla a nelituju jí. Vydržel jsem tam sice jen rok, ale bral jsem to tak, že Slavia nebyla v extralize a já chtěl hrát na nejvyšší úrovni. Sparta měla největší ambice vyhrát titul, který jsem vyhrál, když mi bylo 18 let. Takže jsem se o to chtěl porvat znovu, měl jsem nějaký věk, věděl jsem, že nebudu hrát do padesáti a tituly se nesbírají jako na běžícím pásu, takže jsem vzal nabídku, která mi dávala největší smysl.

Momentálně je vám 33 let a patříte mezi hodně zkušené hráče. Přemýšlel jste už o tom, jestli a kdy byste chtěl končit?

Za chvíli mi bude 34 let, ale nepřemýšlel jsem úplně tak, kolik let ještě chci hrát. Ale člověk na sobě cítí, že těch roků už nebude fůra. Teď jsem rád, že jsem na Slavii, nepřemýšlím nad koncem, ale vím, že nebudu hrát ještě dalších deset let. Uvidíme.

Přestože jste se podle svých slov vrátil domů, příliš důvodů k radosti momentálně nemáte. Slávistům se v Chance lize tolik nedaří. Co k tomu říct?

Věřím, že se všechno nastartuje k lepším zítřkům, protože ten začátek byl těžší. Tým se hodně obměnil, a než si všechno sedne, to bohužel chvíli trvá. Doufám, že se budeme jenom zvedat.

Související obsah

Kvůli nepřesvědčivým výsledkům nedávno došlo i na změnu trenéra. Co na nového kouče Daniela Tvrzníka říkáte?

Já si myslím, že je to super. I nějaké výsledky se už dostavily. Ale ve finále je to stejně o nás hráčích. Jak budeme dodržovat systém a jak k tomu přistoupíme. Ale momentálně to byl správný impuls.

Dokážete si představit, že by se Slavia dokázala v nejbližších letech vrátit do extraligy?

Jde o to, jak to tady bude vzkvétat. Není to úplně otázka pro mě, protože jsem tu několik let nebyl, takže úplně nevím, jak to fungovalo předtím. Teď ale všechno funguje. A je jenom na nás, jak budeme fungovat na ledě.

Růžička se zmínil i o Hüblovi s Lukešem, kteří se nedávno loučili v Litvínově. A neobešlo se to bez eskapády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události