Fotbal

Fotbalová Sparta opět ve ztrátě. Za minulou sezonu prodělala stovky milionů

Fotbalová Sparta opět ve ztrátě. Za minulou sezonu prodělala stovky milionů
Fotbalisté Sparty | Zdroj: Profimedia

Během sezony 2021/2022 byl fotbalový klub AC Sparta Praha ve ztrátě 407,1 milionu korun. Ekonomické výsledky předloží klub do konce roku na závěrečné schválení valné hromadě. Ztráta prý nemá negativní dopad na provoz klubu a Sparta splňuje podmínky UEFA Financial Fair Play.

Sparta v létě prodala Hložka a Hancka za nemalé peníze, přesto je klub ve ztrátě. Generální ředitel František Čupr v tiskové zprávě vysvětlil, proč to tak je: "Hlavním důvodem ztráty je výsledné záporné transferové saldo. Plánovali jsme bilanci přestupů uzavřít na zisku ve výši 50 milionů korun, ve výsledku jsme připsali záporný výsledek v hodnotě 104 milionů korun. Přestupy Adama Hložka do Leverkusenu a Dávida Hancka do Feyenoordu, které měly z pohledu českého klubu naprosto mimořádné finanční parametry, zapisujeme účetně až do sezony 2022/2023."

Naopak do minulé sezony se ekonomicky započítávají příchody Caspera Højera, Tomáše Čvančary nebo Jakuba Peška. I proto je bilance za minulý rok záporná.

Nejvyšší příjmy má klub za účast v evropských pohárech. Ty činily celkem 227,6 milionu korun. Jedná se o příjmy z UEFA za účast v soutěžích a za podíl na marketingových výnosech. Další důležitou položkou je příjem z prodeje vstupenek. V ročníku 2021/2022 byly příjmy ze vstupného 39,3 milionu korun. Největší tržbu přineslo utkání Evropské ligy proti Olympique Lyon (10,1 milionu korun). 

Související obsah

Náklady spojené s platy hráčů a realizačního týmu dosáhly na 370,9 milionu korun. Výdaje na hráče jsou v porovnání s obdobím před čtyřmi lety o více než 100 milionů nižší. Celkové náklady na zajištění provozu činily 266,2 milionu korun a na provoz stadionu 41,5 milionu korun. Celková ztráta klubu je 407,1 milionu korun.

I přes takto vysokou ztrátu, která by pro jiné kluby byla nejspíše likvidační, vedení klubu uklidňuje, že ztráta neměla a nemá negativní dopad na provoz klubu. Sparta také splňuje kritéria ekonomické odpovědnosti podle UEFA Financial Fair Play. V tiskové zprávě klub ujišťuje, že plnil a nadále plní všechny své závazky vůči obchodním partnerům a dodavatelům.

Sparťanky se v letošní sezoně neprobojovaly do Ligy mistrů. Podívejte se na rozhodující zápas s AS Řím:

TN.cz Miroslav Hakl
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události