MS ve fotbale 2022

Představení účastníků MS: Švýcarsko chce konečně uspět na velkém turnaji

Představení účastníků MS: Švýcarsko chce konečně uspět na velkém turnaji
Švýcarská fotbalová reprezentace | Zdroj: Profimedia

Švýcaři si vezou jako jediný tým na šampionát čtyři brankáře. Jejich jednička Yann Sommer není totiž úplně zdravotně v pořádku. Ve skupině G se Švýcarsko utká s Brazílií, Srbskem a Kamerunem. S Brazílií a Srbskem se Švýcaři utkali už ve skupinové fázi na minulém šampionátu a podařilo se jim postoupit z druhého místa.

CESTA NA MS

Švýcarsko nemělo vůbec lehkou cestu na šampionát. Ve skupině se utkalo s Itálií, Severním Irskem, Bulharskem a Litvou. Švýcaři ani jednou neprohráli a po pěti výhrách a třech remízách vybojovali první místo. Mohla za to jistě i dobrá obrana, když inkasovali jen dva góly, jeden s Itálií (1:1 a 0:0) a jednu branku dostali od Bulharů (3:1 a 4:0). 

Nejlepším střelcem Švýcarů byl Breel Embolo se třemi góly. Celkem Švýcaři vstřelili během kvalifikace 15 branek a trefilo se 12 různých hráčů.

HISTORIE NA MS

Švýcaři se účastnili mistrovství světa celkem jedenáctkrát. Jejich první účast se datuje do roku 1934, to se jim podařilo dostat se do čtvrtfinále. Stejný výsledek Švýcarsko zopakovalo v letech 1938 a 1954, kdy Švýcarsko mistrovství pořádalo.

Ze skupiny se jim podařilo postoupit ještě v letech 1994, 2006, 2014 a 2018. Na posledním mistrovství Švýcaři postoupili ze skupiny společně s Brazilci, když vyřadili Kostariku a Srbsko. V osmifinále hráči Švýcarska nestačili na Švédko a s turnajem se rozloučili.

Související obsah

​STATISTICKÉ OKÉNKO

Počet účastí na MS: 11
Nejlepší umístění na MS: čtvrtfinále (1934, 1938 a 1954)
Nejlepší střelec v historii: Alexander Frei (42 gólů, 2001 – 2011)
Největší hvězda: Granit Xhaka

Granit Xhaka (30 let, 106 zápasů, 12 branek)

Za A tým FC Basilej ze svého rodného města začal hrát už v 17 letech. Tohoto tvořivého záložníka tehdy trenér Basileje pojmenoval "mladý Schweinsteiger". O dva roky později se stěhoval do Mönchengladbachu.

V německém týmu se stal oporou, a dokonce se stal ve svých 22 letech kapitánem týmu. Xhaka byl znám nejen díky své technické zdatnosti, ale také kvůli svému temperamentu. Že občas neudrží nervy na uzdě, dokládá i to, že dostal pět červených karet za své působení v Německu.

Granit Xhaka | Zdroj: Profimedia

​V roce 2016 se Granit Xhaka přesunul do Arsenalu, kde se mu opět dařilo. V roce 2019 však přišel zádrhel, kdy opět nezkrotil své emoce a byl přeřazen do B týmu. Vypadalo to, že z Arsenalu odejde, ale pod novým trenérem Artetou dostal druhou šanci a Xhaka je hráčem Gunners i během mistrovství.

Za národní tým nastupuje už od roku 2011 a stihl odehrát přes 100 zápasů. Zahrál si i na mistrovství světa v letech 2014 a 2018 a na EURO 2016 a 2020.

SOUPISKA PRO MS V KATARU

JAKÉ SE JIM DÁVAJÍ ŠANCE?

Švýcarsko není řazeno mezi největší favority na titul, lze si na něj vsadit v kurzu 100:1. O postup ze skupiny by se mělo porvat se Srbskem. Ve skupině ho čeká ještě Brazílie a Kamerun. 

Švýcaři však mohou překvapit, dokáží porážet i ty nejlepší soupeře. V kvalifikaci za sebou nechali Itálii a v posledních zápasech Ligy národů přehráli Portugalsko, Španělsko a v posledním zápase i Česko. 

Fotbalisté už se slétají do Kataru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události