MS ve fotbale 2022

Proč Írán mohl střídat šestkrát? Ve hře bylo nové pravidlo

Proč Írán mohl střídat šestkrát? Ve hře bylo nové pravidlo
Zraněný íránský brankář Alireza Beiranvand | Zdroj: Profimedia.cz

Íránský trenér Carlos Queiroz mohl v prohraném utkání s Íránem hned šestkrát střídat. Povoleno je přitom obvykle jen pět střídajících hráčů. Důvodem byl fakt, že ve hře bylo zbrusu nové pravidlo FIFA. To za jistých okolností dovoluje dodatečné střídání. A to v případě, že některý z hráčů prodělá otřes mozku nebo existuje podezření, že ho utrpěl.

Íránu se zápas proti Anglii vůbec nevydařil, s Albionem padl 2:6 a zapsal na turnaji první prohru. Už v prvním poločase se navíc musel rozloučit s brankářem Beiranvandem, který se srazil se spoluhráčem a po zranění hlavy musel nuceně střídat. I když po prvním ošetření ještě chvíli zůstal na hrací ploše, nakonec opouštěl hřiště v bolestech a na nosítkách. 

Kvůli této události ale mohl nakonec trenér Carlos Queiroz využít šest střídání místo obvyklých pěti. Ve hře se totiž využilo nové pravidlo FIFA, jež se týká případných zranění hlavy. Pokud totiž hráč utrpí otřes mozku nebo existuje podezření, že ho utrpěl, získá jeho tým o jednu možnost střídání navíc. 

​Aby však bylo vše spravedlivé a žádný z týmů neměl výhodu, získá jedno střídání navíc i soupeř. Zda došlo k danému zranění hlavy, musí zkontrolovat lékařský tým, který má k dispozici i video, kde může situaci i stav zraněného do detailu posoudit. 

Související obsah

O reguli se začalo uvažovat po finále MS v roce 2014, ve kterém došlo k ošklivému zranění hlavy Němce Kramera. Letos se pravidlo využilo poprvé v historii šampionátů. Napodobilo tak Premier League, kde se tento princip začal uplatňovat po zkušebním období v roce 2021.

Podívejte se na sestřih celého zápasu Anglie s Íránem:

TN.cz

MS ve fotbale on-line

Fotbalové mistrovství světa se letos koná v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince. Na našem webu vám nabídneme veškeré aktuality, program turnaje i výsledky

Speciál ms ve fotbale 2022
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události