MS ve fotbale 2022

Austrálie skórovala první, od Francie ale dostala debakl. Giroud vyrovnal Henryho

Fotbalisté Francie, coby obhájci prvenství z mistrovství světa, vstoupili do letošního šampionátu skvěle. Sice dostali první gól a zranil se při tom obránce Lucas Hernández, ale poté Francouzi zabrali, svého soupeře jasně přehráli a vystříleli si výhru 4:1.

Francie byla před zápasem jasným favoritem coby obhájce titulu, ale z prvního gólu se radovali Australané. Leckie poslal křižný míč skrz vápno, kde si ho našel Goodwin, a ten poslal nechytatelnou ránu pod břevno.

Francouzi se ovšem nenechali zaskočit na moc dlouho. Ve 27. minutě se po rohovém kopu dostal odražený míč ke střídajícímu Theu Hernándezovi. Bek AC Milán poslal další centr do vápna a tam se hlavou do protipohybu brankáře prosadil Adrien Rabiot.

A ze střelce se o pět minut později stal nahrávač. Po podařené akci Rabiot ve vápně poslal míč na Girouda, který už jen trefil odkrytou bránu. 36letý kanonýr tak vstřelil už svůj padesátý gól v reprezentaci Francie.

Těsně před přestávkou se mohl prosadit i Mbappé, ale Griezmannův centr usměrnil pouze nad odkrytou bránu. Australané mohli trestat, v nastavení se dostali do obrovské šance, ale Irvineova hlavička skončila pouze na tyči.

​V druhém poločase už to bylo jen o tom, kolik gólů Francie přidá. Mbappé se snažil střílet, ale branku ne a ne trefit. V 68. minutě další z jeho střel mířila jen k rohovému praporku, jenže díky tomu se k míči dostal Dembélé, poslal centr zpátky do ohně a Mbappé poslal míč o tyč konečně do sítě.

O tři minuty později přepsal Olivier Giroud historické tabulky. Po Mbappého přihrávce dal svůj druhý gól v zápase a celkově 51. za reprezentaci. Tím vyrovnal nejlepšího střelce v historii Thierryho Henryho, ovšem Giroud 51 branek stihl v menším počtu zápasů (115) než Henry (123).

Výsledek zápasu skupiny D:

Francie – Austrálie 4:1 (2:1)
Branky: 27. Rabiot, 32. Giroud, 68. Mbappé, 71. Giroud – 9. Goodwin

Muž zápasu podle redakce Nova Sport: Kylian Mbappé

Mbappé byl celý zápas nebezpečný a na výhře Francie se podílel jedním gólem a jednou asistencí. Kromě toho se často dostával do nebezpečných šancí, a kdyby mu to lepilo, mohl dát klidně víc než hattrick.

MS ve fotbale on-line

Fotbalové mistrovství světa se letos koná v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince. Na našem webu vám nabídneme veškeré aktuality, program turnaje i výsledky