Fotbal

UEFA zahájila formální vyšetřování Juventusu. Může se opakovat rok 2006

UEFA zahájila formální vyšetřování Juventusu. Může se opakovat rok 2006
Pavel Nedvěd a Andrea Agnelli | Zdroj: Profimedia

Do vyšetřování fotbalového Juventusu se zapojila už i UEFA. V případě potvrzení falšování účetnictví a dalších obvinění je možné, že italský klub bude potrestán odečtem bodů nebo přímo sestupem, podobně jako při korupční aféře v roce 2006.

UEFA zahájila formální vyšetřování Juventusu kvůli možnému porušení klubových licenčních pravidel a pravidel finanční fair play. Na začátku týdne skončilo celé představenstvo Juventusu včetně Pavla Nedvěda, jak jsme vás informovali již v tomto článku.  

Klub čelí obvinění týkající se falšování účetnictví a braní nelegálních provizí z přestupů hráčů. Představitelé klubu jsou vyšetřováni již turínským státním zastupitelstvím. UEFA ve svém prohlášení uvedla, že její finanční kontrolní orgán zahájil formální vyšetřování klubu Juventus FC kvůli možnému porušení klubových pravidel licenčního a finančního fair play.

Prošetřovat se budou informace poskytnuté mezi lety 2017 až 2022. Pokud vyšetřování skončí zjištěním nových a podstatných skutečností, vyhradil si finanční kontrolní orgán právo zrušit dohodu o urovnání, která byla uzavřena letos v létě mezi klubem a organizací UEFA, kdy se řešila finanční situace v klubu. Případně chtějí podniknout právní kroky či disciplinární opatření. 

​Kontrolní orgán UEFA bude spolupracovat s italskými autoritami, ale v záležitosti vyšetřování se prý do konce kauzy nebudou dále vyjadřovat. 

Související obsah

Zatím UEFA nepřišla s žádným konkrétním návrhem pro případný trest, ale mohlo by se jednat o odečet bodů nebo i sestup z první ligy. Podobná situace pro turínský klub nastala v roce 2006. Tehdy se Juventus zapletl do korupční aféry a byly mu odebrány dva ligové tituly.

Zároveň byl klub potrestán sestupem do druhé ligy. I přes sestup do nižší soutěže zůstal tehdejší hráč Pavel Nedvěd v Juventusu a pomohl mu vrátit se hned další sezonu do nejvyšší soutěže.

Nedvěd kvůli vyšetřování opustil Juventus: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události