Motorsport

Bývalý jezdec F1 podlehl Parkinsonově chorobě. Proháněl i Prosta nebo Laudu

Bývalý jezdec F1 podlehl Parkinsonově chorobě. Proháněl i Prosta nebo Laudu
Patrick Tambay | Zdroj: Profimedia

Ve věku 73 let zemřel bývalý jezdec formule 1 Patrick Tambay. Informaci o jeho úmrtí oznámili rodinní příslušníci. Francouzský závodník bojoval dlouho s Parkinsonovou chorobou, ale zákeřné nemoci nakonec podlehl. Ve formuli 1 nastoupil celkem do 123 závodů, z nichž dva dokázal vyhrát. V celkovém pořadí se nejlépe umístil na čtvrtém místě.

Do světa formule 1 vstoupil Patrick Tambay v roce 1977, když vyjel na trať ve Velké ceně Francie za Team Surtees. Závod se mu ale nepovedl podle představ, protože se z kvalifikace nedokázal dostat do hlavního závodu. Více šancí už v tomto týmu nedostal, ale ujal se ho tým Theodore Racing Hong Kong, kde ve zbývajících osmi závodech dojel třikrát do cíle, když se umístil dvakrát na pátém a jednou šestém místě. 

V roce 1980 si dal od formule 1 pauzu. Závodil v Canadian-American Challenge Cupu, kde kraloval. Z deseti závodů jich šest vyhrál, díky čemuž ovládl i celý šampionát. V dalším roce se už vrátil do světa nejrychlejších kol, kde nejlepší sezonu zaznamenal v roce 1983. Šestkrát se umístil na stupních vítězů, a Velkou cenu San Marina dokázal dokonce vyhrát. To mu v konečném součtu stačilo na čtvrté místo celkového pořadí. 

Související obsah

​Na okruzích formule 1 poté závodil další tři roky, ale žádné další vítězství si už nepřipsal. Celkově stál na stupních vítězů během kariéry jedenáctkrát a vyhrál dva závody. Čtyřikrát se také účastnil 24 hodin Le Mans. Po skončení kariéry se také živil ve Francii jako televizní komentátor. 

"Zpráva o úmrtí Patricka Tambaye mě zarmoutila," řekl ředitel F1 Stefano Domenicali pro oficiální web závodů. "Byl velkým talentem a ambasadorem Formule 1 po celý svůj život. Všem nám bude velmi chybět. Naše myšlenky a modlitby jsou v této smutné chvíli s jeho rodinou a přáteli," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události