MS ve fotbale 2022

VZPOMÍNKY MS. Koreu čeká Brazílie. Před 20 lety duel zvládla díky rozhodčím

Sudí Byron Moreno uděluje žlutou kartu Francescu Tottimu v utkání Itálie s Jižní Koreou na MS 2002 | Zdroj: Profimedia

Potřetí v historii se fotbalisté Jižní Koreje dostali do osmifinále. Dnes večer budou proti Brazílii v roli obrovských outsiderů. To ovšem byli i před 20 lety. V té době Asiaté pořádali mistrovství světa a v osmifinále vyřadili tehdy velmi silné Italy. Jenom ten způsob vzbuzuje i po dvou dekádách hodně emocí.

Jižní Korea pořádala mistrovství světa v roce 2002 spolu s Japonskem. My se ale budeme věnovat první zemi. Korejci nikdy na mundialu nezvítězili a ono léto se jim příliš nevěřilo. Devět měsíců před turnajem navíc prohráli přátelský zápas proti České republice v Drnovicích 0:5. Jenže nizozemský kouč Guus Hiddink tým na mistrovské zápasy slušně vyladil. Ve skupině Korejci za sebou dokonce nechali Portugalsko, které přijelo v čele s Luisem Figem s ambicemi na zlato.

Osmifinále byl skvělý úspěch a v něm už měla přijít konečná. Korejce čekali totiž Italové, kteří disponovali famózními hráči. Posuďte sami: Buffon, Nesta, Maldini, Cannavaro, Del Piero, Vieri či Totti. Taky se netajili sebevědomím. "Gól dáme, kdy se nám zachce. Jsme daleko silnější. Atmosféra nás nerozhodí, každý týden hrajeme před 80 tisíci lidmi," chvástal se Totti. Jak to tak bývá, pýcha předchází pád. Korejci kopali už po pěti minutách pokutový kop. Trošku přísnější, ale nikdo si příliš nestěžoval. Ahn Jung-hwan ale penaltu neproměnil. O chvíli později poslal Vieri Italy do vedení a zápas se začal vyvíjet očekávaným směrem.

Samotný Christian Vieri vstřelil na turnaji už čtvrtý gól a byl hlavní hvězdou Squadry Azzury. Dva následné samostatné nájezdy ale zazdil. A přišel trest. V 88. minutě vybojoval naději Seol Ki-hyeon. Aréna málem spadla a přišlo slavné prodloužení. V něm se neslavně ukázal ekvádorský sudí Byron Moreno. FIFA ráda nasazovala na mistrovství světa sudí v uvozovkách z exotických zemí. Finále v roce 1998 pískal například Maročan. Zde se tento tah ale krutě vymstil. Nejdříve se do šance probíjel Totti a Gugem byl poslán k zemi. Žádný velký faul, ale pískat se dalo. Moreno ovšem vytáhl žlutou kartu za simulování. A jelikož byla druhá, Italové dohrávali bez své největší hvězdy. Přesto se jim povedlo vstřelit branku. Jenže pomezní rozhodčí odhalil milimetrový ofsajd. Zlatý gól, na který se kdysi hrálo, tak vstřelil ve 117. minutě Ahn Jung-hwan.

​Italský konec v osmifinále byl šokem a za normálních okolností by italskou výpravu na letišti přivítala rajčata. Ale hlavní zloba šla za rozhodčím Morenem. Šlo o tři situace. Penalta proti Italům, vyloučení Tottiho a neuznaný gól Damiena Tomassiho. Všechny rozhodnutí by si Moreno zřejmě obhájil, jenže rozdováděné fanoušky to nezajímalo. "Byl to jeden z nejlepších výkonů mé kariéry," rýpnul si Moreno.

Italové si tak balili a Korejci šli na další evropskou velmoc, tentokrát Španělsko. A o čtyři dny později se historie opakovala. Favoritovi nebyly uznány dva regulérní góly. Korejci bránili 120 minut a za stavu 0:0 se šlo do penalt. Španěl Joaquín selhal, z Korejců nikdo, a tak se psaly dějiny. Jižní Korea se stala první asijskou zemí, která se dostala do semifinále mistrovství světa. Přesto jí málokdo blahopřál. Pod drsnou kritiku se dostala především FIFA a tehdejší šéf Blatter. jestli ovšem byla ve hře i korupce, se nikdy neprokázalo. Korejci nakonec svoji pouť k medaili nedotáhli, ale čtvrté místo bylo senzační.

Zajímavé ale byly následné události okolo sudího Morena. Ten o rok později rozhodoval duel v ekvádorské lize a nastavoval 13 minut. Když klub z hlavního města Quito, kde zrovna Moreno kandidoval do zastupitelstva, vstřelil vítězný gól, tak utkání ukončil.

Větší průšvih ale nastal v roce 2010. Na letišti v New Yorku u něj našli 10 sáčků s heroinem, které měl nalepené na těle. Byl odsouzen ke 30 měsícům vězení. Všichni byli zvědaví na reakce Italů. "V našem zápase to vypadalo, že měl spíš heroin v sobě," hořce se usmál gólman Buffon. Celý příběh tak měl po osmi letech zajímavou pointu.

​To jsme ale maličko odbočili od Korejců. Ti na následujících mistrovstvích světa třikrát vypadli ve skupině a jednou postoupili do osmifinále. Dále ale už přišla stopka. V pondělí večer nastoupí na hlavního favorita z Brazílie. Podaří se jim podruhé v historii postoupit mezi nejlepších osm? A bude to bez pomoci mužů s píšťalkou?

Korejci po výhře nad Portugalskem čekali na výsledek druhého zápasu. Po závěrečném hvizdu vypukla obrovská euforie: