MS ve fotbale 2022

Osmifinále MS: Postarají se Japonci o další překvapení? V cestě stojí Chorvaté

Radost fotbalistů Japonska po zápase se Španělskem | Zdroj: Profimedia

Na fotbalovém světovém šampionátu v Kataru už naplno jedou osmifinálové boje. Na Nova Action můžete v pondělí od 16 hodin sledovat duel Japonska s Chorvatskem, kterému bude předcházet i předzápasové studio. To začíná o 45 minut dříve a hosty budou František Straka, Jan Koller a Milan Fukal. Studiem vás bude provázet Milan Štěrba a komentátory duelu budou Michal Jinoch a Václav Plášil.

Japonci jsou jedním z největších překvapení celého turnaje, když dokázali ovládnout skupinu E. Nejprve přišlo překvapivé vítězství nad Německem 2:1, ale poté zaváhání s Kostarikou 0:1. Klíčový souboj o postup ovšem asijský celek zvládl. V duelu se Španělskem sice Japonsko prohrávalo po prvním poločase 0:1, ale nakonec zvítězilo 2:1 a skupinu vyhrálo.

Japonsko se tak stalo teprve třetím celkem v historii mistrovství světa, který dokázal na jednom šampionátu vyhrát dva zápasy, v nichž po prvním poločase prohrával. Pokud by tým ze země vycházejícího slunce v souboji s Chorvatskem uspěl, postoupil by poprvé v historii do čtvrtfinále světového šampionátu.

Chorvatsko postoupilo do vyřazovací fáze mistrovství světa ze skupiny F ze druhého místa. V prvním zápase přišla trochu překvapivá dělba bodů s Marokem po remíze 0:0. Vicemistři světa z roku 2018 následně zničili Kanadu 4:1 a v posledním zápase remizovali s Belgií 1:1.

​Oba týmy se už dvakrát potkaly na mistrovství světa. V roce 1998 zvítězil evropský celek v rámci základní skupiny 1:0. Zatím poslední střetnutí přišlo na světovém šampionátu v Německu v roce 2006. I tehdy šlo o zápas v základní skupině, tehdy se mančafty rozešly smírně 0:0.

Osmifinále mezi Japonskem a Chorvatskem odstartuje na Nova Action v 16:00. Studio startuje o 45 minut dříve. Hosty tentokrát budou František Straka, Jan Koller a Milan Fukal. Moderovat bude Milan Štěrba a komentátory duelu budou Michal Jinoch a Václav Plášil.