MS ve fotbale 2022

Německá potupa má první oběť. Po 18 letech končí v repre národní legenda

Oliver Bierhoff | Zdroj: Profimedia

Německá fotbalová reprezentace nedokázala podruhé v řadě postoupit na mistrovství světa ze skupiny. Na to už se nemohl dívat technický ředitel Oliver Bierhoff, který po 18 letech ve vedení národního týmu skončil. Jedná se o předčasné ukončení smlouvy, která měla vyvrcholit domácím mistrovstvím Evropy v roce 2024.

Manažerem mužského národního týmu se Bierhoff stal v roce 2004 po ostudném vypadnutí Německa ze skupiny mistrovství Evropy, kdy si na něm smlslo i "béčko" české reprezentace. Od té doby posbíralo Německo řadu úspěchů. Na mistrovství světa a Evropy vyhrálo celkem šest medailí. Poslední se ale datuje k roku 2016. Od té doby přišlo dvojnásobné vypadnutí ze skupiny MS a loňský konec v osmifinále mistrovství Evropy s Anglií.

"Bierhoff odvedl skvělou práci," uvedl v prohlášení prezident federace Bernd Neuendorf. "I když poslední turnaje nedosahovaly sportovních cílů, stojí za skvělými okamžiky. Jeho práce bude vždy spojena s úspěchem na mistrovství světa v Brazílii," připomněl zlaté medaile, kdy Německo v památném semifinálovém zápase rozstřílelo Brazílii 7:1.

Na těchto zlatých medailích měl Bierhoff velký podíl. Pro tým totiž vytvořil dokonalé prostředí v resortu Campo Bahia, kde tehdejší trenér Joachim Löw měl skvělé podmínky, aby svůj tým dokonale připravil na vrchol sezony. V následujících letech se ale už na úspěchy nepovedlo navázat.

"V posledních čtyřech letech jsme nebyli schopni navázat na předchozí úspěchy a dát fanouškům důvod k opětovné oslavě. Některá rozhodnutí, o kterých jsme byli přesvědčeni, se neukázala jako správná," uvedl Bierhoff v prohlášení federace. "Nikdo toho nelituje víc než já. Nesu za to zodpovědnost," sypal si Bierhoff popel na hlavu.

V posledním zápase skupiny sice Německo vyhrálo nad Kostarikou, k postupu to ale nestačilo: