MS ve fotbale 2022

Goncalo Ramos hrál v základu místo Ronalda, Švýcary zničil hattrickem

Poslední osmifinálové utkání fotbalového mistrovství světa nabídlo nejjednoznačnější výsledek vyřazovací fáze. Portugalsko zdemolovalo Švýcarsko 6:1. Ronaldo začal zápas pouze na lavičce, a právě jeho záskok Goncalo Ramos řídil výhru svým hattrickem.

Cristiano Ronaldo začal utkání pouze na lavičce, místo něj nastoupil v útoku Goncalo Ramos. A byl to právě útočník Benficy, kdo otevřel skóre zápasu. Joao Félix mu v 17. minutě přihrál do vápna, kde byl Ramos zády k bráně. To mu ovšem nedělalo problém, z otočky vyslal svou slabší levou nohou dělovku do bližší šibenice, kam se brankář Sommer natahoval marně.

Ve 33. minutě se Portugalci radovali podruhé. Fernandesův rohový kop si našel Pepe a hlavou jej poslal za Sommerova záda. Další gól už do přestávky nepadl, takže tým z Pyrenejského poloostrova šel do kabin s dvoubrankovým náskokem.

Po přestávce svěřenci trenéra Santose udeřili potřetí a trvalo jim to jen šest minut. Dalot poslal ze strany nebezpečný míč do vápna, kde ho na přední tyči tečoval Ramos a radoval se ze svého druhého gólu v zápase. Tím ale portugalská smršť neskončila. O pouhé čtyři minuty později se do nebezpečného útoku řítil se svými spoluhráči Guerreiro. Nevymýšlel nic složitého, míč si navedl do střelecké pozice a bombou do horní poloviny branky zvýšil na 4:0.

Gólovou radost zažili i Švýcaři. Centr od rohového praporku propadl až k zadní tyči k Akanjimu a obránce Manchesteru City uklidil míč do volné části branky. Portugalsko ale větší drama nedopustilo. Muž, který nastoupil místo Ronalda, dostal v 67. minutě míč za obranu a brankáře přehodil povedeným dloubnutím. Ramos tím dovršil hattrick, který na letošním mistrovství světa ještě nikdo jiný nedal.

​Ramos si své splnil, a tak přenechal své místo na hřišti Ronaldovi. Tomu se ovšem v posledních dvaceti minutách skórovat už nepovedlo. Pouze přihlížel tomu, jak v 92. minutě Leao pečetil výhru 6:1 krásnou technickou ranou z kraje pokutového území. Portugalsko si tak připsalo nejvýraznější výhru ze všech osmifinálových klání. V čtvrtfinále na ně čeká Maroko.

Trenér Fernando Santos je nyní fanoušky považován za génia. Místo Ronalda nasadil Ramose, který v nároďáku dosud odehrál jen 33 minut, ale 21letý útočník se trenérovi za důvěru odvděčil hattrickem.

Výsledek osmifinále MS:

Portugalsko–Švýcarsko 6:1 (2:0)
Branky: 17. Ramos, 33. Pepe, 51. Ramos, 55. Guerreiro, 67. Ramos, 90+2. Leao – 58. Akanji

Muž zápasu podle redakce Nova Sport: Goncalo Ramos

Ramos nastoupil v základu místo Ronalda, takže mohl cítit velkou zodpovědnost. Pokud ale někdo pochyboval o jeho zařazení do sestavy, Ramos ho umlčel hattrickem.