MS ve fotbale 2022

Proč utekl Silva od slavících spoluhráčů? Chtěl zabránit pohromě

Když dali fotbalisté Portugalska v osmifinále proti Švýcarsku první gól, propukla za postranní čarou obrovská radost hrajících hráčů i borců z lavičky. Pozorným divákům ale neuniklo, že Bernardo Silva po pár vteřinách utekl od slavících spoluhráčů. Pravděpodobně nešlo o nějaký projev nesoudržnosti s týmem, ale o velmi chytrý tah.

Skóre posledního osmifinálového zápasu otevřel Goncalo Ramos, pro kterého to byl vůbec první reprezentační zápas, ve kterém nastoupil v základu. Po jeho parádním zásahu ze 17. minuty se všichni Portugalci včetně střídajících hráčů běželi radovat za postranní čáru. Byl mezi nimi i Bernardo Silva, ale ten v klubku hráčů vydržel jen pár sekund. A poté ihned odběhl zpátky na hřiště.

Pravděpodobně to neznamenalo, že by se nechtěl radovat se svými krajany, ale šlo o chytrý tah, kterým chtěl zabránit možné katastrofě. Pokud by totiž rozhodčímu došla trpělivost a neměl by dostatečný cit pro hru, mohl by zahájit hru písknutím. A Švýcaři by pak neměli problém se skórováním do prázdné brány.

V pravidlech totiž není nijak definováno, že všichni hráči skórujícího týmu musí být zpátky na své polovině, aby mohla být hra zahájena. Pro regulérní rozehrání je pouze potřeba, aby rozhodčí písknul. A nikdo z právě skórujícího týmu by nebyl na polovině soupeře ani ve středovém kruhu. Tím, že hráč Manchesteru City popoběhl na soupeřovu polovinu, znemožnil Švýcarům bleskové rozehrání.

"Když jsou mimo hrací plochu, tak by rozhodčí neměl zahájit hru, ale není to nikde předepsané, protože když je někdo například mimo hrací plochu kvůli zranění, tak také není na hrací ploše všech  hráčů," objasnil pro TN.cz předseda pravidlové komise FAČR Jiří Kureš.

Související obsah

​"Tím, že vstoupil na soupeřovu polovinu, tak znemožnil rozhodčímu, aby dal pokyn k zahájení. Pokud by rozhodčí zahájil hru a někdo byl na soupeřově polovině, musel by přerušit hru a nechat výkop opakovat," dodal Kureš k možnému překvapení v úterním zápase. K tomu ovšem nedošlo a Portugalsko si došlo pro hladkou výhru 6:1.

O takové překvapivé rozehrání se na minulém mistrovství světa pokusili Angličané, ale jelikož rozhodčí nedal písknutím pokyn ke hře, byl to pokus zbytečný.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události