Tenis

Vyloučení Rusů a Bělorusů? Pořadatelé Wimbledonu vyfasovali od ATP trest

Vyloučení Rusů a Bělorusů? Pořadatelé Wimbledonu vyfasovali od ATP trest
Kurty na Wimbledonu | Zdroj: APTN

Letošní Wimbledon se kvůli válce na Ukrajině uskutečnil bez ruských a běloruských hráčů a jeho pořadatelé se za to dočkali značné kritiky. Teď navíc vyfasovali trest, a to přímo od ATP, jež organizátorům vyměřila tučnou pokutu ve výši 820 tisíc liber, což je více než 23 milionů korun.

Anglická tenisová asociace (LTA) vyfasovala trest za to, že jako pořadatel Wimbledonu kvůli válce na Ukrajině zakázala v letošním roce účast ruských a běloruských tenistů na třetím grandslamu sezony. 

Vedení mužského okruhu ATP se proto rozhodlo, že zástupce travnatého turnaje potrestá. A tak se i stalo. Zástupci Wimbledonu musí zaplatit tučnou pokutu – 820 tisíc liber, což je přes 23 milionů korun. 

LTA se však trest vůbec nelíbí. "Jsme z toho hodně zklamaní. Podle ATP není invaze na Ukrajinu dostatečně závažnou situací. A neuznala ani postoj sportovní komunity a britské vlády," uvedla v prohlášení podle ABC News

Související obsah

​Pořadatelů nejstaršího grandslamu světa se zastala i britská ministryně kultury Michelle Donelanová. "I když invazi odsoudil celý svět, oba tenisové okruhy to vidí jinak. Od ATP to je špatný krok. Její vedení by se mělo zamyslet nad tím, jaký tím vysílá signál, a postoj přehodnotit," uvedla. 

"Sport nemůže být zneužívaný na legitimizaci smrtícího útoku," doplnila. 

Ruští a běloruští tenisté se nemohli kromě Wimbledonu zúčastnit ani dalších travnatých podniků na ostrovech, které se odehrály před londýnským grandslamem. ATP se nechala slyšet, že takové rozhodnutí nebylo spravedlivé a mohl by se z něj stát precedens. I proto prý zakročila. 

Wimbledon se letos uskutečnil bez ruských a běloruských tenistů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události